Článek
Přírodní koupaliště v Motole patří k nejčistějším a nejoblíbenějším v Praze. V téměř nezměněné podobě slouží návštěvníkům k rekreačním a sportovním účelům už desítky let. Na tom, že se nachází v technicky nevyhovujícím stavu a že je rekonstrukce skutečně na místě, se proto shodnou jak obyvatelé páté městské části a aktivisté z místního spolku Homolka-Motol, tak i majitel objektu, kterým je pražský magistrát. Tady ale společná řeč výše jmenovaných subjektů končí.
Magistrát totiž hodlá zbourat stávající budovy a místo nich vystavět nový patrový objekt s restaurací, saunou a wellness určený nejen pro celoroční provoz. Místním, kteří proti podle jejich slov naddimenzované a předražené stavbě bojovali četnými připomínkami, protesty i peticí s více než dvěma tisíci podpisy, se ale rozhodnutí magistrátu nakonec zvrátit nepodařilo.
„Je to megalomanský projekt, který je v přímém rozporu s tím, za čím tam lidé dnes chodí, tedy přírodní atmosférou. Nová dvoupatrová budova vypadá navíc jako autobusové nádraží,“ říká Šárka Malá ze spolku Homolka-Motol, který byl v celém boji nejaktivnější.
V Motole se bojí, že Praha přikročí k demolici oblíbeného koupaliště
A ani zastupitelé Prahy 5 nejsou s výsledkem spokojeni. „Podle našeho názoru by navržený objekt mohl lépe respektovat charakter okolí a mít menší objem, což by v důsledku znamenalo nižší stavební i provozní náklady,“ nechala se slyšet zastupitelka a členka Komise sportu Alena Janďourková (Praha sobě).
Snížení hmoty plánované nové budovy, o které šlo v celé věci nejvíc, se místním nakonec prosadit nepodařilo. „Už od začátku jsme říkali, že tam prostor pro ústupek nevidíme. Jednopodlažní budova je bezpodmínečnou podmínkou pro celoroční provoz, který tam jako Praha chceme mít,“ vysvětluje radní Jana Komrsková (Piráti) s tím, že co se týče některých dalších požadavků, vyšli místním vstříc.
Ústupky, které se odpůrcům podařilo prosadit, jsou však pouhou marginálií
„Podařilo se nám lépe vyřešit vstup na koupaliště, aby byl pro návštěvníky komfortnější a bezpečnější. Přidali jsme výsadbu nových stromů a zelenou střechu. Také jsme rozhodli o posunutí samotné budovy o několik metrů severním směrem dál od vodní plochy, čímž na břehu získáme více prostoru pro návštěvníky,“ uvedla dále pro Novinky Komrsková. Tento výsledek je ale pro odpůrce nového koupaliště v celém mnohaletém boji pouhou marginálií.
Podle včera schváleného dokumentu má být stavba uskutečněna dle původních plánů a v původně plánovaném rozsahu. Vítěz, který vzejde z veřejné soutěže, by měl začít stavět ještě letos. Nové koupaliště se veřejnosti otevře na jaře 2026.