Článek
Součástí memoranda, které schválili zastupitelé první části na svojí poslední schůzi, je i vyhlášení mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na finální podobu náměstí Miloše Formana, o níž se vášnivě debatuje několik let.
„Schválení memoranda a vyhlášení architektonicko-urbanistické soutěže představují významný krok směrem k revitalizaci náměstí Miloše Formana,“ konstatoval radní Prahy 1 Karel Grabein Procházka (ANO), který v té souvislosti slibuje spolupráci s odborníky, dotčenými orgány i veřejností tak, aby finální podoba projektu byla estetická, funkční, i přínosná a přívětivá pro místní a návštěvníky. „Naším cílem je vytvořit prostor, který se stane vzorem pro udržitelný rozvoj veřejných ploch v centru města,“ uvedl.
Mezinárodní architektonicko-urbanistické klání má nalézt nejvhodnější řešení pro náměstí pojmenované po významném filmaři, navrhnout jeho nové využití, zajistit kvalitní povrchy a moderní mobiliář odpovídající významu lokality a nevylučuje ani výstavbu nového objektu. Celkové náklady se odhadují na 150 milionů korun bez DPH.
Praha připustila zástavbu na Formanově náměstí i nad hlavním nádražím
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QI_6/tHaH/formanovo-namesti-intercontinental.jpeg?fl=cro,435,0,2750,1547%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Soutěž by měla být vyhlášena koncem března a výsledky známy v září. Praha 1 spolu s magistrátem budou spoluzadavateli a jmenují i své zástupce v porotě.
Zapojení do ní kritizuje opoziční Praha 1 Sobě. Podmínky jsou podle jejího vyjádření napsány tak, že budou favorizovat umístění stavby na náměstí. „Vedení hlavního města i městské části rezignují na nynější ochranu náměstí jako veřejného prostoru a spěchají se připojit k soutěži, aniž by trvaly na tom, že podmínkou má být nezastavěnost náměstí,“ uvedlo uskupení na Facebooku.
Postoj obce se nezamlouvá ani spolku Občané Prahy 1. „Odsouhlasení memoranda je podle našeho názoru v přímém rozporu s dřívějšími usneseními,“ reagoval jeho předseda Tomáš Bajusz.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/nO1SBfAluiUs1XdUCPbhqC/8eb0/hotel-intercontinental-promena.jpeg?fl=cro,0,0,2048,1365%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Okolí hotelu čekají změny.
Proměna hotelu a jeho okolí začala v roce 2020. Celkové investice přesahují několik miliard korun. Dokončeny jsou například bezbariérová lávka, jež spojuje prostor před ZŠ Curieova a Dvořákovým nábřežím s novým veřejným prostorem a Učitelskými domy, nebo nové propojení tunelem z náměstí Curieových na náplavku. Brutalistická architektonická památka se má otevřít letos na jaře.
Hotel a jeho okolí koupili v roce 2019 podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Novostavba, kterou na náměstí zamýšleli, vyvolala vlnu kritiky mezi místními, k níž se v minulém volebním období připojily Praha 1 a magistrát.
Novostavba vyloučena není
Územní rozhodnutí pro novostavbu nakonec na základě odvolání zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj kvůli nesouladu s územním plánem. Pražské zastupitelstvo nedávno schválilo podnět pro změnu plánu, kterou podali majitelé hotelu a jež by stavbu umožnila. Vedení města před necelým rokem schválilo dohodu s majiteli hotelu, která novostavbu nevylučuje.
Hotel InterContinental vznikal v brutalistním stylu v Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu a patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města.
Proti zamítnutí úprav okolí pražského hotelu Intercontinental podá investor žalobu
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gS_a/2BEEe1.jpeg?fl=cro,0,89,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)