Hlavní obsah

Bývalé nádraží Bubny v Praze se během dvou let promění na památník holokaustu

3:19
3:19

Poslechněte si tento článek

Bývalé nádraží Bubny v Praze se promění na Centrum paměti a dialogu Bubny, vznikne prostor pro uchování svědectví obětí holokaustu a propojení historie se současností. Správa železnic vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele přestavby .

Foto: ARN Studio

Bývalé nádraží čeká přestavba.

Článek

Rekonstrukce budovy by měla odstartovat v letních měsících, hotova bude za dva roky. Odhadované náklady činí 215 milionů korun bez DPH.

Proměna podle návrhu královéhradeckého ateliéru Arn Studio, který má ve svém portfoliu Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře nebo architektonický návrh obnovy ikonického televizního vysílače na Ještědu, počítá se zrodem moderního výstavního a eventového prostoru.

V objektu vznikne i kavárna a plánuje se i oživení přilehlého veřejně přístupného prostranství, které přímo navazuje na rezidenční bloky Holešovic a Malého Berlína, tedy obytný blok v ulici U Smaltovny.

Z Bubnů v letech 1941–1945 deportoval nacistický režim téměř padesát tisíc československých Židů do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Ředitelku Centra paměti a dialogu Bubny Pavlínu Šulcovou, které na místě pořádá vzdělávací, kulturní a připomínkové akce, těší, že se podařilo dát projekt do pohybu. „Doufám, že budova bude brzy sloužit jako důstojná připomínka obětí holocaustu i spolehlivá instituce, která pomáhá porozumět minulosti a lépe se orientovat v současnosti i nejmladší generaci,“ poznamenala.

Foto: ARN Studio

Proměna by měla trvat dva roky.

Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda ujistil, že přestavba potrvá dva roky. Uchování odkazů minulosti pro další generace považuje za důležité. Připomněl, že nejde o první projekt s přesahem, na kterém se v lokalitě Bubnů státní firma podílí.

„Kromě toho, že kousek odtud stavíme důležitou část tratě na letiště a do Kladna i s novým nádražím Bubny, jsme zde nedávno také otevřeli novou ulici, která vůbec poprvé propojila doposud oddělené části Prahy 7,“ upozornil.

Práci si rozdělí

Klíčové kroky k zahájení revitalizace budovy bývalého nádraží schválila vláda na konci února tohoto roku. Představitelé Centra paměti a dialogu Bubny a Správy železnic pak podepsali smlouvu, která upravuje vztahy a nastavuje spolupráci. Správa železnic bude přestavbu řídit projektově a stavebně, Centrum paměti a dialogu Bubny zajistí přípravu a uhrazení nákladů na rekonstrukci.

Centrum paměti a dialogu Bubny, dříve Památník ticha, je kulturně-vzdělávací instituce, jejímž posláním je uchovávat paměť obětí holocaustu a být místem, které spojuje minulost s přítomností prostřednictvím vzdělávacích a kulturních programů. Centrum je příspěvkovou organizací ministerstva kultury, hledá nové formy připomínkových akcí a vybízí k odpovědnosti a osobnímu zapojení v boji proti všem formám antisemitismu, rasismu, nenávisti a diskriminace.

Výběr článků

Načítám