Hlavní obsah

Bouřlivá debata o odměnách na magistrátu trvala hodiny. Výsledkem je zpracování analýzy

6:23
6:23

Poslechněte si tento článek

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) nechá v návaznosti na kauzu mimořádně vysoké odměny uložené ředitelem magistrátu Martinem Kubelkou své někdejší asistence zpracovat právní analýzu udělování mimořádných odměn. Po několikahodinové a bouřlivé diskusi mu to zadali ve čtvrtek zastupitelé, kteří zároveň doporučili Kubelkovi zpracovat návrh pravidel pro odměňování. Opoziční Praha Sobě chtěla ředitele, který měl na zastupitelstvu svůj krok vysvětlit, což s ohledem na GDPR příliš neudělal, odvolat.

Foto: Policie ČR

Ředitel pražského magistrátu Martin Kubelka

Článek

„Debata na zastupitelstvu, události posledních dní, ale i příklady z minulosti jednoznačně ukázaly potřebu pravidel odměňování zaměstnanců na magistrátu,“ komentoval přijaté usnesení předseda zastupitelského klubu Spolu Tomáš Portlík.

Přijetí usnesení, které navrhl Portlík, předcházela několikahodinová jiskřivá debata k bodu ohledně nevšedně vysokých odměn pro bývalou asistentku ředitele magistrátu Martina Kubelky a zároveň také neoprávněných odměn náměstka primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) za funkci v představenstvu městské společnosti PRE Holding.

Na neobvykle vysoké odměny pro bývalou osmadvacetiletou asistentku ředitele pražského magistrátu upozornil minulý týden server iRozhlas. V roce 2023 si díky mimořádným odměnám přilepšila k platu o dalších 857 tisíc korun, tedy více než o 70 tisíc korun měsíčně. Ostatní podřízení dostali výrazně méně. Druhý nejvíce odměňovaný zaměstnanec z odboru ředitele magistrátu obdržel v roce 2023 celkem 410 tisíc korun.

Šéf pražského magistrátu se odvázal, asistentce dal odměny 857 tisíc a služební byt v centru k tomu

Domácí

Ačkoliv koaliční i opoziční politici očekávali a požadovali na čtvrtečním zastupitelstvu od ředitele Kubelky vysvětlení zdůvodnění vysokých odměn, konkretizaci činností, za něž byly peníze asistentce vyplaceny, i přidělení městského bytu o dispozici 2+1 a rozloze 86,57 metru čtverečního v lukrativní Provaznické ulici v centru města, mnoho se toho nedozvěděli. Kubelka totiž uvedl, že se nemůže příliš podrobně vyjadřovat kvůli ochraně osobních údajů.

Zákon jsem neporušil, hájil se Kubelka

„Trvám na tom, že jsem všechny odměny zaměstnancům schválil v souladu s českým právním řádem,“ řekl Kubelka zastupitelům. Kauzu označil mimo jiné za „mediální štvanici“, jejímž cílem je šířit nenávist a závist. „Důsledkem tohoto honu na čarodějnice je mimo jiné vyhrožování fyzickou likvidací dotčeným osobám,“ dodal s tím, že se tím již zabývá policie.

To, že měl Kubelka konat v souladu se zákonem v debatě následně řekl i primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS), který si k věci nechal zpracovat od externistů právní stanovisko, které takto hovoří. „Vím, že nebyl uskutečněn žádný trestný čin,“ řekl šéf Prahy, který nicméně o výši odměny s Kubelkou hovořil na osobní schůzce.

Svoboda zároveň zopakoval, že přidělování odměn je striktně v kompetenci ředitele magistrátu a není v tom nijak limitován. Již dříve tento týden primátor řekl, že se ho zatím nechystá odvolat, jak požaduje opoziční Praha Sobě. Navíc by tak mohl učinit dle svých slov až po souhlasu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). „Mnoho úředníků odvádí nadstandardní práci a za mě je velmi nešťastné, když se takto ve veřejném prostoru zneužívá téma odměn k šíření závisti a vyvolávání domněnek neoprávněnosti a zneužívání systému. Tento přístup chápu vůči politikům, ale nesouhlasím s ním vůči zaměstnancům,“ řekl již dříve.

Nešiřte závist. Primátor Svoboda hájí horentní odměnu pro úřednici

Domácí

Předseda zastupitelského klubu koaličních Pirátů Viktor Mahrik ale Svobodovi obratem opáčil, že situaci zlehčuje. „Přijde mi, že nevnímáte závažnost toho problému. Je potřeba to prošetřit. To, že jste si pozval pana ředitele na kobereček, nepovažuji za dostatečné řešení,“ dožadoval se důraznějšího jednání primátora.

Tvrdá kritika pak směrem ke Kubelkovi zaznívala primárně od zástupců opoziční Prahy Sobě. „Nepamatuji si, že by odměny byly takto zneužívány a ten nepoměr je jasný. Asistentka ředitele nemůže pobírat mnohonásobně vyšší odměny než vedoucí oddělení, který je nad ní. Beru to jako neuctivé k celému úřadu,“ řekl předseda hnutí Adam Scheinherr.

Podle jeho kolegyně Kristýny Drápalové měl Kubelka „poškodit dobré jméno magistrátu“. „Byla tu dána nespravedlivá a nepřiměřená odměna a pan ředitel by z toho měl vyvodit odpovědnost,“ dodala.

S Prahou Sobě si v dané věci notoval i náměstek primátora pro dopravu a šéf koaličních Pirátů Zdeněk Hřib, podle něhož je taktéž potřeba věc řádně vyšetřit, protože má podezření na trestný čin. „Je třeba to vyšetřit. Existuje povinnost při správě cizího majetku. Kdyby ty odměny byly výrazně nepřiměřené a vznikla škoda velkého rozsahu, tak se tu bavíme o trestném činu,“ prohlásil.

Hřib má s Kubelkou, který se stal ředitelem magistrátu v minulém volebním období, kdy byl Hřib primátorem a součástí vládnoucí koalice byla tehdy i Praha sobě, v posledních měsících napjaté vztahy a jsou mezi nimi spory.

Řešily se i Hřibovy neoprávněné odměny

Náměstek měl současně v rámci bodu vysvětlit, jak to bylo s odměnami za členství v představenstvu firmy PRE Holding, které neoprávněně několik měsíců pobíral. Na účet mu po několik měsíců mělo chodit 56 tisíc korun, což mu ale jako uvolněnému zastupitelstvu zakazuje zákon. Hřib se hájil tím, že šlo o účetní chybu, kterou nahlásil hned, jak si toho všiml.

Opoziční hnutí ANO po něm opakovaně chtělo, aby přesně uvedl, kolik a kdy peníze vrátil. „Jakmile jsem si odměn všiml, aktivně jsem to řešil. Vrátil jsem vše, co mi poslali, a to hned poté, co mi řekli, kam to mám poslat. Přesnou částku si nepamatuji,“ uvedl Hřib.

Úředníci pražského magistrátu se vzbouřili proti Hřibovi

Domácí

Výběr článků

Načítám