Článek
Podle vicepremiéra Vlastimila Válka (TOP 09) není možné podceňovat rizika, která zpráva velmi přesně definuje. V dokumentu o vývoji extremistické scény za druhé pololetí roku 2022 ministerstvo vnitra upozorňovalo na vznik velké skupiny lidí, která vyjadřuje nespokojenost se současným společenským uspořádáním a směřováním státu. Varovalo také před radikalizací extremistů v online prostoru.
Nástroji prokremelské propagandy se loni staly i takzvané kvazimediální projekty založené na agresivním a invazivním vystupování a „'normalizaci' lhaní“. Jejich cílem je podle zprávy rozbít jednotu mezinárodního demokratického společenství. „Z hlediska xenofobních projevů dominovaly protimuslimské, protimigrantské a antisemitské obsahy,“ uvádí materiál.
Stejná schémata manipulace
Skupina lidí nespokojených s vládou a situací v ČR je podle vnitra „silně ovlivněna konspiračními teoriemi a představuje snadno manipulovatelný cíl pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro hybridní působení cizí moci“. Je také podle ministerstva potenciálem pro ohrožení demokratických základů v České republice.
„V souvislosti s ukrajinskými uprchlíky byly využívány podobné manipulační techniky jako dříve u muslimských imigrantů,“ připomnělo vnitro.
V rámci pravicového spektra se prezentovala silně vyhrocenou nenávistnou rétorikou Dělnická mládež. Národní demokracie a Dělnická strana sociální spravedlnosti pak podle zprávy představovaly zcela marginální subjekty.
Ortodoxní komunisty zpráva označuje za „stále více stagnující komunitu“. „Stárnoucí dogmatici přestávají být aktivní, nových mladých aktivistů je zanedbatelné množství,“ konstatuje dokument.
Policie loni zjistila 149 trestných činů s nenávistným podtextem, stíhala v této souvislosti 73 osob, přičemž 61 lidí bylo odsouzeno.
Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu uvedl, že vláda dělá kroky na podporu zranitelných skupin. Česko má nízkou nezaměstnanost a poskytuje různé dávky pro ohrožené skupiny, dodal.
Vnitro varovalo před radikalizací extremistů v online prostoru
Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) řekla, že radikalizaci lidí účastnících se protivládních demonstrací považuje za problém. „Je nutné tyto jevy ve společnosti sledovat a je potřeba reagovat na to, co v těchto skupinách vyvolává obavy,“ uvedla. S lidmi je také podle ní potřeba lépe komunikovat a vysvětlit jim, že sociální systém je v Česku nastaven dobře a není třeba se obávat budoucnosti.
Ministerstvo ve zprávě za druhé pololetí loňského roku shrnulo, že v Česku i nadále platil první stupeň ohrožení terorismem. Stupnice počíná nulovým stavem a končí třetím, nejzávažnějším stupněm. První stupeň upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem, která vyplývá ze zahraniční situace a z mezinárodních aktivit Česka včetně jeho příslušnosti k NATO.