Hlavní obsah

Zpackaná digitalizace ztížila opravy nemocnic. Asociace se bojí o dotace

4:07
4:07

Poslechněte si tento článek

Modernizace klinik i nákupy přístrojů za miliony korun může dodatečně zkomplikovat loňský kolaps digitalizace stavebního řízení. Některé projekty spolufinancované Evropskou unií musí být dokončeny letos nebo příští rok. Šéf asociace malých nemocnic Michal Čarvaš proto upozornil, že se kvůli nemožnosti získat včas povolení ke stavbě nebo doklady o kolaudaci dostaly některé nemocnice do skluzu, což může čerpání dotací ohrozit.

Foto: Jaroslav Svoboda, ČTK

Nemocniční pokoj

Článek

„Některé stavby a rekonstrukce jdou z dotačních peněz, které se musí vyčerpat do určitého data. Jestliže ale není stavební úřad schopen vydat v rozumném čase stavební povolení, tak se dostává řada nemocnic do problémů,“ řekl Novinkám předseda Asociace českých a moravských nemocnic Michal Čarvaš, dlouholetý ředitel prachatické nemocnice.

„Stihnout vše vyúčtovat a zrealizovat investice, abychom o dotace nepřišli, bude leckde na hraně. Těžko nám to může dávat někdo k tíži a byli bychom rádi, aby stát neudělal stejnou chybu v rámci elektronizace zdravotnictví,“ upozornil.

Do nemocnic proudí peníze z nejrůznějších operačních programů Evropské unie, třeba na zateplení budov, modernizaci specializovaných center nebo nákup moderních a velmi drahých přístrojů, třeba magnetickou rezonanci.

Bypass stavební řízení zatím nezrychlil. Podle inženýrů systém neukazuje skoro nic

Domácí

Vysoké částky proudí také z Národního plánu obnovy, který počítá s dokončením projektů do roku 2025, v některých případech 2026. Je to striktní podmínka pro to, aby Česko peníze na schválené projekty získalo.

Náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček věří, že se termíny podaří dodržet. Kraje ani fakultní nemocnice podle něj zatím nepožádaly, aby začal resort s Evropskou komisí jednat o prodloužení lhůt.

„Zatím nemáme informace, že by docházelo k prodlužování termínů. Nakonec se to může stát, ale zatím je to velmi striktní,“ řekl Novinkám.

„Problémy hrozí neustále“

Většina nemocnic si drží časový polštář. Potřebné štemply k povolení rekonstrukcí, zahájení staveb nebo po kolaudaci se snažily získat před kolapsem Portálu stavebníka, k němuž došlo po spuštění loni v červenci.

„Problémy s digitalizací nám způsobily pouze dílčí administrativní komplikace,“ konstatoval za nemocnice Ústeckého kraje Tomáš Petr z tiskového oddělení Krajské zdravotní, pod kterou nemocnice patří.

Výraznější komplikace zatím nepostihly ani nemocnice v Královéhradeckém kraji.

„Každý projekt má ale svou historii a může se stát, že se problémy v této souvislosti teprve objeví. Problémy spojené s digitalizací stavebního řízení hrozí neustále vzhledem k tomu, že stavební úřady byly na nějakou dobu paralyzovány a spousta projektů se tím odložila a posunula,“ doplnil mluvčí kraje Dan Lechmann.

Na nefunkčnost systému loni narazila například Krajská nemocnice Liberec, která zřizuje nemocnici v Turnově. Potřebovali tam dostavět jeden z důležitých pavilonů, kde bylo nutné vyřešit elektroinstalaci. Potřebné dokumenty se ale nemocnici podařilo podat úřadům až po několika neúspěšných pokusech.

„Nabrali jsme kvůli tomu asi měsíc zpoždění,“ uvedl mluvčí Václav Říčař s tím, že projekt ale není spolufinancován EU. Celý projekt má ve výsledku zpoždění asi tři měsíce kvůli problémům se zakládáním stavby, jak nedávno řekl starosta Tomáš Hocke.

K zahlcení stavebních úřadů došlo krátce před spuštěním nového systému. Stavebníci, architekti i další měli obavy, že by nemusel spolehlivě fungovat, což se později potvrdilo. V polovině loňského října vláda rozhodla, že úřady nemusí povinně nové systémy využívat a mohou se vrátit k papírům.

Změny stavebního řízení i dohled nad prodejem zbraní. Pavel podepsal zákony

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám