Článek
Podle návrhu ministerstva spravedlnosti by totiž například sexuální agresoři, kteří dostanou méně než dva roky vězení, měli po propuštění a pěti letech na svobodě dětský certifikát opět zcela čistý.
Podle pirátského poslance Jakuba Michálka by takový dětský certifikát naopak situaci dětí zhoršil. „Vytvořilo by to daleko větší problém. Zavolal byste si do agentury na hlídání dětí a tam by vám přidělili pána, který by se prokazoval čistým certifikátem, přitom by byl před pěti lety odsouzen za sexuální zneužívání,“ popsal Novinkám Michálek.
Ministerstvo spravedlnosti se brání, že opozice kritizuje pracovní verzi, kterou resort odeslal sněmovnímu podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí. „Nejedná se o finální pozměňovací návrh, který by byl nyní kýmkoli předkládán,“ řekl Novinkám mluvčí Vladimír Řepka.
Rovněž ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) trvá na tom, že návrh certifikátu je prozatímní a nehotový a pozastavil se nad kritikou opozice. „Jestli někoho baví protestovat proti úředním návrhům, já mu to neberu, ale můžu se nad tím usmívat,“ řekl ministr. Mluvčí Řepka zmínil, že návrh byl podvýboru odeslán už 19. prosince a ministerstvo stále od zákonodárců neobdrželo žádnou odpověď.
Vláda schválila rozsáhlou novelu trestního zákoníku
„Poslali to těsně před Vánoci. Dva roky to tam napůl sabotovali, pak dodali takovýto zmetek,“ reagoval na slova resortu Michálek.
S navrženými lhůtami, po kterých by násilný trestný čin z osvědčení zmizel, nesouhlasí ani opoziční poslankyně ANO a předsedkyně zmíněného podvýboru Taťána Malá. „Je to pro mě zcela neakceptovatelné a stalo se to, čeho jsem se obávala,“ uvedla s tím, že je připravená podat vlastní pozměňovací návrh s delšími lhůtami pro vymazání.
Na těch trvá i Michálek. „Očekávali jsme, že doba pro výmaz bude dvacet nebo třicet let, pokud se tam vůbec má dávat vymazávání záznamů, což jsme nechtěli,“ uvedl poslanec.
Mluvčí Řepka poslal Novinkám kritizovanou pasáž, o „evidenci skutečností důležitých pro práci s dětmi“. Ta určuje, jak dlouho bude záznam v dětském certifikátu veden.
Například 30 let po vykonání trestu zůstane v certifikátu trestný čin, pokud je za něj člověku uložen trest odnětí svobody převyšující 8 let. Pokud však násilník stráví ve vězení méně než dva roky, nebude mít v certifikátu žádný záznam už pět let poté, co káznici opustí. A pokud dostane podmínku, po třech letech od uplynutí zkušební doby bude bez záznamu. Právě kratší vězení nebo podmínka jsou přitom podle kritiků nejčastější tresty pro sexuální násilníky.
Obrana dětí před násilníky nabírá zpoždění, dětský certifikát začne platit nejdříve za rok
Podle ministerstva jsou lhůty pro výmaz z certifikátu dvojnásobné oproti dobám pro takzvané zahlazení, kdy se po určité době řádného života trestný čin danému člověku už neobjevuje ve výpisu z rejstříku trestů. „V případě opakování trestného činu se tyto lhůty přerušují a běží znovu,“ dodal k certifikátu Řepka.
Kritika však zaznívá i z koaličních řad. „Lhůty považuji v návrhu za nefunkční a budeme o nich ještě jednat. Pokud nenastavíme skutečně dlouhou lhůtu na takzvaný výmaz, dětský certifikát nesplní očekávání, který na něj máme,“ řekla poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která osvědčení pro práci s dětmi dlouhodobě prosazuje.
Podle ní je stále ve hře možnost, že by záznam o vážném trestném činu měl člověk v certifikátu doživotně. „Toto je pracovní verze, nebyla schválena nikým,“ uvedla ke kritizovanému dokumentu.
Původně se počítalo s tím, že dětský certifikát bude součástí rozsáhlé novely trestního zákoníku. V podobě novely, kterou do Sněmovny poslalo ministerstvo spravedlnosti, ale není. Podle ministra Blažka je uzavřena dohoda, že se certifikát stane součástí této novely díky pozměňovacímu návrhu skupiny poslanců. Ti se však budou muset shodnout na tom, jakou podobu má certifikát mít, aby pro návrh získali nadpoloviční většinu členů dolní komory parlamentu.