Článek
„V aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek byla navíc nadlimitním koncentracím vystavena, podobně jako v letech minulých, naprostá většina obyvatel (87 procent) a jedná se o dlouhodobě nejzatíženější oblast v ČR,“ uvádí zpráva s tím, že bez zahrnutí přízemního ozonu byly loni alespoň jednomu překročení imisního limitu vystaveny oblasti, v nichž žije 11,8 procenta obyvatel.
Materiál si všímá rovněž dílčího zhoršení kvality ovzduší v souvislosti s energetickou krizí a snahou části domácností snížit náklady na vytápění návratem či přechodem ke spalování pevných paliv.
„U části domácností došlo ke zhoršení kvality vytápění, tzn. návratu některých domácností k levnějšímu způsobu vytápění,“ konstatuje zpráva, byť dodává, že nešlo o natolik významnou změnu, aby se promítla do výraznějšího zhoršení kvality ovzduší.
EK schválila Česku program na podporu ekologického vytápění
To dávají odborníci do souvislosti s přechodem dalších domácností na alternativní a z pohledu životního prostředí méně zatěžující způsoby vytápění. „K zachování dobré kvality ovzduší přispěly i příznivé meteorologické podmínky na počátku roku 2022,“ připomněli meteorologové.
Zhoršené je i Zlínsko
Z mapy je zjevné, že na východě republiky, zejména ve Zlínském a Olomouckém kraji vzniká množství lokálních emisí při nedokonalém spalování v rámci vytápění domácností.
„Kvalitu ovzduší ve Zlínském kraji lze celkově hodnotit jako zhoršenou ve srovnání s jinými kraji v ČR. Je to dáno především malými zdroji znečišťování, tedy hlavně lokálním vytápěním domácností,“ uvádí zpráva. Podobné malé oblasti znečištění jsou i na Přerovsku a Olomoucku.
Pokles emisi byl zaznamenán u většiny emisí s výjimkou oxidů dusíku a dusíku.