Článek
„Máme nějaké první případy identifikovaného majetku, byť ne zatím zmrazeného na území ČR podle evropského sankčního seznamu,“ řekl Novinkám Weiss.
„Teď řešíme, co můžeme konkrétně říct, abychom neprolamovali povinnou mlčenlivost, která ze sankčního zákona plyne,“ doplnil mluvčí.
Posléze ministerstvo na Twitteru upřesnilo, že se zabývá například majetkem poslance ruské Státní dumy či manželky dalšího poslance dolní komory ruského parlamentu. Celkem se jedná o ruské finance v řádu stovek milionů korun.
FAÚ se v tuto chvíli zabývá financemi několika osob a subjektů na sankčních seznamech #EU v řádu stovek miliónů korun. Mezi osobami v hledáčku FAÚ je např. poslanec ruské Státní dumy či manželka dalšího poslance této dolní komory parlamentu 🇷🇺
— Ministerstvo financí ČR (@MinFinCZ) March 9, 2022
Rusko má ještě měsíc. Pak zkrachuje jako Venezuela, spočítali bankéři
V některých zemích již k prvnímu zmrazení majetku Rusů došlo. Například německé úřady zabavily megajachtu ruského miliardáře Ališera Usmanova v ceně 600 milionů dolarů (13,8 miliardy korun).
Italská policie zase zabavila jachtu patřící Alexeji Mordašovovi. Celkem již rozhodly tamní úřady o zabavení majetku v hodnotě 140 milionů eur (3,5 miliardy korun).
V ČR má aplikaci mezinárodních sankcí v gesci Finanční analytický úřad (FAÚ) spadající pod ministerstvo. V současnosti vyhledává dotčený majetek na základě nejrůznějších evidencí. V případě zmrazení majetku se tak stane buďto přímo u daného subjektu (většinou bank), nebo sankcionovaný majetek přechází do správy FAÚ, jak informoval resort.
Ať je živí válka. Zelenskyj chce další sankce proti Rusku
Na seznamu i Putin a Šojgu
Evropská unie v pondělí již poněkolikáté od začátku ruské invaze na Ukrajinu rozšířila sankční seznam ruských činitelů a oligarchů.
Nejprve se objevil balík sankcí, který ve středu 23. února uvalily členské státy EU na Rusko kvůli uznání nezávislosti separatistických republik na východě Ukrajiny. Fyzickým a právnickým osobám zařazeným podle pravidel bude zmrazen veškerý majetek v EU, nebude jim povolen vstup na území EU a zakázáno bude také s nimi obchodovat.
ON-LINE: Válka na Ukrajině
Na unijním sankčním seznamu se tehdy ocitlo několik stovek poslanců ruského parlamentu, kteří uznání odsouhlasili, a také 27 politiků, armádních činitelů, byznysmenů či oligarchů.
Konkrétně zde figurovali i členové ruské vlády včetně ministra obrany Sergeje Šojgua, ministra hospodářství Maxima Rešetnikova či vicepremiéra Dmitrije Grigorenka.
Od 25. února EU přidala na sankční seznam osob ruského prezidenta Vladimíra Putina a šéfa diplomacie Sergeje Lavrova. K 28. únoru následně seznam doplnila o dalších 26 prominentních Rusů, z nichž mnozí mají na Putina úzké vazby, včetně mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.