Článek
Podle nyní platné úpravy musí sestry studovat čtyři roky na střední odborné škole a další tři roky v rámci bakalářského programu na vysoké škole. Zdravotnictví se přitom potýká s úbytkem ošetřovatelského personálu.
Podle údajů ministerstva totiž jen za posledních pět let ubylo téměř 1300 sester či zdravotních asistentů a ministr „tvrdost zákona” částečně kompenzuje jen udělováním výjimek.
„Jsme si vědomi potřeby získávání nového zdravotnického personálu a také udržení stávajících stavů. Cílem našeho návrhu je proto umožnit stabilizaci systému kvalifikačního vzdělávání při zachování jeho kvality tak, aby se absolventi mohli co nejdříve zapojit do praxe,“ uvedl k normě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Některé vysoké školy přijdou o peníze
Němeček očekává, že Sněmovnou norma projde, na její přípravě se ostatně podílely všechny koaliční strany. Obává se ale, že ve finiši se "spustí dělostřelecká palba" těch, kteří přijdou o dosavadní byznys, citovala jej ČTK.
Například kreditní systém kurzů v rámci celoživotního vzdělávání podle něj přináší firmám ročně 600 až 800 miliónů, o zisky kvůli novele přijdou i soukromé vysoké školy, kde se sestry dosud povinně školily, uvedl.
Vláda zákon o změně podmínek vzdělávání schválila koncem června. [celá zpráva]