Článek
Do nejvyšší, 21procentní sazby DPH by se také měla přeřadit část služeb a zboží, které v covidovém roce 2020 přesunula do nejnižší, desetiprocentní sazby tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO). Mezi nimi byly třeba služby kadeřnictví, sauny či jídlo a čepované pivo v restauracích.
Investice do energií
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce v jednotné snížené sazbě DPH zachovat zejména zboží a služby se „sociálním a zdravotním charakterem“. Piráti by v ní rádi viděli také investice do úspor energií. O změnách se teď jedná.
„Přikláníme se k tomu, aby tato nová jediná sazba daně činila 13 procent,“ uvedl pro Právo lidovecký poslanec Michael Kohajda. Dodal, že jediná snížená sazba DPH zjednoduší aplikaci daně pro poplatníky a zpřehlední zatížení zboží a služeb touto daní také pro spotřebitele.
Ekonom: Měli bychom nejvyšší sníženou sazbu v Unii
Do snížené sazby daně by podle lidovců měly patřit zejména potraviny (nyní jsou v 15% sazbě) vyjma alkoholických nápojů, kojenecká výživa, pitná voda, zdravotnické prostředky nebo pomůcky, zboží využívané nemocnými a zdravotně postiženými osobami.
„Do základní sazby by naopak bylo vhodné přeřadit například řezané květiny nebo další zboží a služby, které jistě nejsou základními potřebami lidí,“ dodal Kohajda.
Za stříhání vlasů bychom si připlatili
Předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN) by přeřadil do základní 21procentní sazby služby kadeřnic a profesí, u nichž sazba DPH klesla v rámci kompenzací za proticovidové uzavírky. To se týkalo mj. ubytovacích služeb či kultury a sportu.
Opoziční ANO se sjednocením dvou nižších sazeb DPH nesouhlasí, protože by to nejspíš vedlo ke zdražení části zboží a služeb včetně vodného a stočného nebo léků.
„My jsme pro zrušení 15% sazby za předpokladu, že se tyto položky přesunou do snížené 10% sazby. Ze základní sazby 21 % je potřeba do snížené sazby přesunout i energie pro bydlení. Nejedná se o luxusní zboží, není tedy důvod, abychom stále enormně zatěžovali domácnosti,“ sdělil Právu poslanec SPD Jan Hrnčíř.