Hlavní obsah

Změna. Léčebné konopí mohou nově předepisovat i praktičtí lékaři

3:56
3:56

Poslechněte si tento článek

Na chronickou nesnesitelnou bolest už praktičtí lékaři nemusí lidem nabízet pouze opiáty nebo morfium, ale od 1. dubna také extrakty z léčebného konopí. Úlevy by se díky tomu mohlo dostat třeba pacientům s roztroušenou sklerózou. Konopné spolky ale nadšení mírní. Systém předepisování pokládají stále za složitý, což podle nich lékaře bude odrazovat.

Foto: archiv FNUSA

Snímek z pěstírny léčebného konopí

Článek

„Dosud jsme léčebné konopí předepisovat vůbec nemohli, takže to považuji za krok správným směrem,“ zhodnotil novou vyhlášku ministerstva zdravotnictví předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

S tím souzní i lékař a předseda správní rady pacientského spolku Kopac Pavel Kubů. Pro pacienty jde o zásadní průlom letitého tabu. Neočekává však, že se teď počty lidí léčených konopím výrazně rozšíří.

„Doufáme, že to pomůže více pacientům, ale mírníme přehnaný optimismus,“ řekl Novinkám. Systém předepisování konopí podle něj zůstává stále složitější, než je tomu u mnohem nebezpečnějších opiátů, a proto nelze čekat, že ho praktičtí lékaři začnou hromadně předepisovat.

Nabízet novou léčebnou alternativou mohou praktici jen pacientům, kteří trpí chronickou a neutišitelnou bolestí. „Mohou to být třeba vertebrogenní potíže (bolesti, jež mají příčinu v oblasti páteře, pozn. red.) a různé těžké bolesti. Indikací je poměrně hodně, ale pacientů tolik nebude. Většinu bolestí totiž zvládnete překonat méně účinnými preparáty,“ vysvětlil Šonka.

Sám Šonka má v péči přes dva tisíce pacientů a léčebné konopí užívá pouze jediný. Jelikož mohou praktici předepisovat na těžké bolesti už roky i fentanyl nebo morfin, pokládá Šonka za logické, že je nyní možné nabízet nemocným i rostlinnou alternativu.

Konopí se užívá také jako součást léčby rakoviny nebo třeba Parkinsonovy nemoci, v těchto indikacích zůstává léčba i nadále výhradně v působnosti specialistů.

Zásoba na tři měsíce

Další novinkou je, že pacienti budou moci dostat recept na tři měsíce, nikoliv jen jeden. Celkový limit konopí, které lze předepsat, se ale nezměnil.

Lékaři mohou nyní předepsat 180 gramů sušiny léčebného konopí, z toho 30 gramů z 90 procent hradí uznaným pacientům zdravotní pojišťovna. Jeden gram sušiny stojí okolo dvou set korun. Nyní si budou moci pacienti odnést na tři měsíce až 540 gramů, z nichž 90 gramů jde z pojištění.

„I když se lékaři podaří vyřídit přístup do úložiště receptů, tak velmi rychle narazí na lékové limity své ordinace, a proto není reálné, že jeden lékař přijme desítky pacientů, ale budou to jednotky,“ myslí si Kubů.

Dnes předepisuje konopí přibližně 250 lékařů, v součtu si loni pacienti vyzvedli bezmála 320 kilogramů konopí. Poptávka podle předsedy spolku Kopac ve společnosti je.

Podle dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti je v Česku víc než půl milionu pacientů, kteří využívají konopí k samoléčbě. „Ale do systému léčebného konopí se po deseti letech kvůli super restriktivním podmínkám podařilo dostat jen okolo osmi tisíc pacientů,“ dodává.

Počínaje 1. dubnem se k léčbě dostanou rovněž nezletilí pacienti v terminální fázi onemocnění, například leukémií, kterým může konopí ulevit. Předepsat jim ho ale může jen specialista paliativní péče nebo dětský hematoonkolog v centru vysoce specializované péče.

Výběr článků

Načítám