Článek
„V koloně se čeká asi dvě a půl hodiny a další čas potom někteří ztratí i čekáním na vyřízení testů. Několik aut se muselo už i obrátit. Policisté nepustili do Německa například kluky, kteří tam dělají na pile, a také další skupinu, která montuje okna. Vrátili je s argumentem, že nepracují v kritické infrastruktuře,“ vysvětlovala Právu předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová.
Do Německa mohou od neděle bez toho, aniž by podstoupili karanténu, pouze zaměstnanci, kteří pracují v kritické infrastruktuře, tedy zdravotníci a lidé v sociálních službách. Výjimku mají také řidiči kamiónů pro tranzitní dopravu, kteří ale musí doložit negativní test.
Německé ministerstvo vnitra rozšířilo výjimku pro pendlery
Kolonu před Strážným tak v pondělí tvořily hlavně kamiony, které jely do Německa vykládat zboží. „Ani se mě neptejte, co si o tom myslím...,“ mávl rukou po dvanácté hodině jeden z řidičů kamionů. Další měli vzhledem k asi dvoukilometrové frontě a čekací době čas i na diskusi.
Nepřipravení řidiči a pomalá kontrola
„Kontroly opravdu zdržují. Za čtyři hodiny vyřídí policisté čtyři auta, a proto tu stojíme. Důvodem je i nepřipravenost řidičů, protože se na to vykašlali. Neudělali si předem testy, ani si nevyřídili papíry, a teď tam stojí a nevědí, co dělají,“ přemítal řidič kamiónu Patrik Mareš. Upozornil, že jeho otec jezdí přímo pro německou dopravu a musel tam zůstat, protože by jinak musel do karantény.
Nejhorší je, že ta pravidla se stále mění, vlastně od pátku už to sledujeme. I během víkendu se informace různily.
Kamión se dřevem vezl do Německa i Karel Fišer. „Nejhorší je, že ta pravidla se stále mění, vlastně od pátku už to sledujeme. I během víkendu se informace různily. Nejdříve, že pustí jenom zdravotníky, potom i zemědělce, a nakonec i kamiony, které splňují podmínky. Je těžké se v tom vyznat. Já mám papíry v pořádku a věřím, že mě velmi rychle pustí,“ podotkl Fišer s tím, že celý víkend strávil vyřizováním testu a papírů.
Za nesmyslné považuje testy u řidičů kamiónů další řidič Václav Andrejuv. „Je to celé nesmysl. Já tam přijedu, vyložím zboží a zase jedu. Nevím, koho bych měl jako nakazit, když nikoho nepotkám,“ lamentoval Andrejuv.
Je jasné, že tam budu muset zůstat. Pendleři si shánějí bydlení v Německu
Rozhodnutí spolkového ministerstva vnitra o tom, že i většina pendlerů z České republiky musí po překročení hranic do karantény, znamenalo pro mnohé konec práce, někteří si pak hledali narychlo v sobotu bydlení za hranicemi.
„Šéf po mně chtěl, abych si ještě v sobotu večer našel v Pasově bydlení a zůstal tam pracovat. Musel bych vše zvládnout během několika hodin. Bylo to v podstatě nereálné. Teď už bych musel do desetidenní karantény, takže bych stejně nepracoval, proto jsem si vybral dny náhradního volna a čekám, co bude dál,“ uvedl jeden z pendlerů, který jezdí do Pasova ze Strakonicka.
Změnu pravidel i kontroly zavedly německé úřady kvůli vysokému výskytu zejména britské mutace koronaviru v Česku.