Článek
Mladí lidé mají nejvíce zkušeností s on-linem hraním, loteriemi a kurzovými sázkami. První zkušenosti děti získávají již v deseti letech. On-line hraní hazardních her alespoň jednou v životě uvedlo 23 procent dospělých.
„Internetové sázení u nás není dostatečně regulované. Prozatím máme problémy zejména se závislými na tzv. automatech, ale závislostní potenciál hraní na internetu je přinejmenším stejně silný,“ řekl Vobořil. Zejména on-line hraní propadá stále více mladistvých.
On-line sázení na vzestupu
Odvody z hazardních her za rok 2014 byly 7,9 miliardy korun, v roce 2013 to bylo o 135 miliónů více.
V roce 2014 dosáhl objem internetových kurzových sázek 29,4 miliardy korun, příjmy ze hry byly 3,3 miliardy. Češi hrají také na on-line portálech nelicencovaných v ČR, a to minimálně ve stejné míře jako na těch oficiálních.
„Řada těchto nepovolených herních stránek přitom zřetelně cílí na české hráče. Výpadek na odvodech z nelicencovaných on-line her dosahuje odhadem 700 miliónů korun,“ upřesnil šéf národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.
Mají vzniknout intervenční centra
V Česku podle zprávy neexistují dostatečná preventivní opatření v boji proti hazardu. Vláda by však ke konci prázdnin měla projednat návrh akčního plánu strategie pro oblast hazardního hraní na období 2015 až 2018. Ten by měl zavést několik opatření v oblasti prevence a léčby patologického hráčství.
„Akční plán počítá s částkou 100 miliónů korun na tři roky. Zdroje by měly být například z evropských fondů, na prevenci a léčbu by také mohlo být věnováno procento z hazardu,“ nastínil Vobořil.
V každém krajském městě by podle něj mělo vzniknout intervenční centrum, do budoucna se počítá i se vznikem center v okresních městech. „Ale pro start by mělo existovat 14 zařízení. Víme, že oblast závislosti je v podstatě přenosná, lidé se učí jeden od druhého,“ uzavřel Národní protidrogový koordinátor.