Článek
Havlín se snažil pravomocný odsuzující rozsudek zvrátit dovoláním k Nejvyššímu soudu, který by ještě mohl verdikty kladenských a středočeských krajských soudců zvrátit.
Ten to ale podle nynějších zjištění Práva neudělal a Havlínovo dovolání už v polovině prosince smetl ze stolu.
Mohu potvrdit, že Nejvyšší soud dovolání odsouzených Havlína, Fialy, Kříže a Štefla odmítl jako zjevně neopodstatněné.
Totéž Nejvyšší soud učinil i v případě dalších tří odsouzených včetně někdejšího státního zástupce z Prahy 2 Františka Fialy, který dostal tři roky a deset měsíců za mřížemi. Nepochodil ani podnikatel Jaroslav Kříž či advokátní koncipient a někdejší šéf inspekce ministra vnitra Boris Štefl.
„Mohu potvrdit, že Nejvyšší soud dovolání odsouzených Havlína, Fialy, Kříže a Štefla odmítl jako zjevně neopodstatněné,“ řekla ve středu Právu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozorovala.
Usnesení soudu ze 14. prosince již obdržela a z jeho textu prý jednoznačně vyplývá, že okresní a krajský soud neporušily nijak zákon v neprospěch Havlína a spol. a rozhodly správně.
Někdejší soudce argumentoval u Nejvyššího soudu tím, že byl právně nesprávně hodnocen skutek, za který dostal trest. Dokonce prý uvedl, že jeho jednání „nemůže být trestným činem“.
Nejvyšší soudci ale konstatovali, že všechna skutková zjištění soudů z Kladna a středních Čech jsou v pořádku.
Pomohly odposlechy i videozáznamy
Bývalý soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 podle rozsudku v letech 2012 a 2013 protizákonně ovlivňoval řízení a pomáhal tak například řidičům, kteří usedli za volant v opilosti, někteří přitom způsobili i nehodu.
Stěžejními důkazy byly především odposlechy, videozáznamy a také přiznání části z celkem sedmi odsouzených mužů.
Havlínův obhájce Michal Hráský zatím rozhodnutí soudu neobdržel, tudíž se k němu ve středu nechtěl vyjadřovat. A ani se nechtěl vyjádřit k tomu, zda se s klientem ještě obrátí se stížností na Ústavní soud. „Zatím nevím,“ uvedl pouze.