Článek
„Po dlouhých letech, od roku 2012 vláda došla k tomu, že bude navýšeno životní a existenční minimum. Je potřeba reagovat na růst cen. Je to jeden z posledních dluhů, které tato vláda splácí,“ řekl po jednání vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Ministerstvo práce a sociálních věcí definuje životní minimum jako minimální společensky uznanou hranici peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.
Ceny v Česku raketově vzrostly
Existenční minimum je podle ministerstva minimální hranicí peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.
Podpořila jsem návrh @SpravedlnostCZ na zvýšení částky, kterou nelze zabavit dlužníkům v insolvenci. Vyšší nezabavitelná částka zmírní motivaci dlužníků přecházet do šedé ekonomiky prostřednictvím práce vykonávané na černo.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) February 17, 2020
Vláda také rozhodla, že se zvýší částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy. Lidem v exekuci či insolvenci by tak mělo zbýt víc peněz. Minimální nezabavitelná částka má vzrůst z 6608 na 7434 korun.
Chcete se soudit nebo rozvádět? Připravte si víc peněz. Vláda odklepla zdvojnásobení poplatků
„Je to je jedno z důležitých nových nařízení vlády. Mělo by to směřovat k tomu, že chudí lidé budou mít menší problémy, co se týče úhrady bytu, nebo jim zbyde víc peněz na jídlo,“ uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).
Jelikož se jedná o nařízení vlády a ne o novelu či nový zákon, nemusí o něm rozhodovat Parlament.
Životní a existenční minimum |
---|
Životní minimum je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. |
Existenční minimum je minimální hranicí peněžních příjmů, která se považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití. Tento institut byl vedle životního minima zaveden z důvodu větší motivace pro dospělé osoby v hmotné nouzi. Existenční minimum nelze použít u nezaopatřeného dítěte, u poživatele starobního důchodu, u osoby invalidní ve třetím stupni a u osoby starší 68 let. |
Zdroj: MPSV |