Článek
„Tak jste si zatleskali a definitivně jste to dokázali. Polechtali jste ego panu ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) a já doufám, že se vám to vyplatilo. A taky doufám, že až nemocnice budou omezovat lékařskou péči a bude nedostatek léků, tak si před ně stoupnete a řeknete, že české zdravotnictví musí držet hladovku, protože to tak ministr Stanjura chtěl,“ vmetla pětikoalici po úspěšném hlasování šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Projednání předlohy, kterou vetoval prezident a která má zavést automatickou valorizaci úhrad státu za jeho pojištěnce, zabralo poslancům zhruba devatenáct hodin. Jednání takto natáhla opozice svými sáhodlouhými proslovy a návrhy bodů k zařazení na program schůze.
Zemanovo veto pětikoalice přehlasovala 104 hlasy, potřebných bylo 101. Celkem bylo při hlasování o předloze, k němuž se zákonodárci dostali až v sobotu ve čtyři hodiny ráno, přihlášeno 155 poslanců, přičemž 51 opozičních zákonodárců bylo proti.
Michálek: Pohrdání Sněmovnou
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek počínání opozičních kolegů, kteří po celý den sáhodlouze zdůvodňovali své návrhy, čímž schůzi natáhli do nočních hodin, označil za „pohrdání“ Sněmovnou.
K hlasování o programu schůze se poslanci dostali až v pátek okolo 19. hodiny večerní, tedy po zhruba deseti hodinách diskuse. Dle očekávání vládní poslanci zamítli všechny opoziční návrhy. Na program schůze pouze přidali k již zařazenému snížení úhrad do veřejného zdravotního pojištění, čímž chce stát ušetřit v letošním rozpočtu 14 miliard korun, bod týkající se ratifikace přístupu Švédska a Finska k NATO.
Nová částka je navržena tak, aby stát za celý letošek odvedl do veřejného zdravotního pojištění za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni.
Na schůzi k vyslovení nedůvěry vládě se poslanci sejdou 1. září
Opoziční představitelé, podobně jako prezident tvrdí, že nižší platby mohou ohrozit kvalitu a dostupnost péče.
Vládní činitelé takové obavy opakovaně odmítli. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před několika týdny napsal, že veřejné zdravotní pojištění mělo v prvním pololetí zisk šest miliard korun a zůstatky na účtech činí téměř 60 miliard.
Zeman vetoval zákon snižující platby státu do zdravotnictví
Zhruba patnáct minut po ukončení schůze ke snížení plateb za státní pojištěnce a schválení přístupu Švédska a Finska do NATO se poslanci měli sejít na další schůzi k řešení energetické krize a zdražování, kterou vyvolalo hnutí ANO s podporou SPD. K žádné diskusi však nedošlo, jelikož se poslanci rozprchli a Sněmovna nebyla usnášeníschopná.
Babiš chtěl jednat i o Mlejnkovi
Jak již bylo řečeno, v pátek se opoziční poslanci pokusili zařadit na program schůze desítky různých bodů. Například na začátku schůze se slova hned ujal šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na program jednání chtěl zařadit nový bod s poněkud literárním názvem „Jak organizovaný zločin dosadil svého člověka za ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZIS)“.
Jste ředitel rozvědky a nevíte, kdo je Redl? Poslanci grilovali Mlejnka s Rakušanem
„Tedy jde o jmenování Petra Mlejnka ředitelem ÚZIS ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Ačkoli čelíme bezprecedentní energetické krizi, je situace v naší rozvědce natolik závažná, že se jí zde musíme věnovat,“ vysvětloval návrh Babiš. Vládní poslanci návrh zamítli.
Během pátku se u řečnického pultíku vystřídaly desítky zástupců ANO a SPD, kteří snížení zdravotních plateb vytrvale odmítají. Každý z projevů trval několik desítek minut. Po schválení programu pětikoalice v rozpravě prosadila omezení řečnické doby na dvakrát deset minut pro každého poslance, omezení se nevztahovalo na poslance s přednostním právem, jako jsou třeba předsedové stran či klubů.