Hlavní obsah

Žijí na Ukrajině, ale těží z dočasné ochrany udělené Českem. Zneužívání má zabránit novela zákona

3:48
3:48

Poslechněte si tento článek

Mezi drtivou většinou poctivých ukrajinských uprchlíků se najdou i lidé, kteří zneužívají dočasnou ochranu v Česku. Sice tu formálně bydlí, ve skutečnosti se ale vrátili na Ukrajinu a těží benefity a možnost volně cestovat po zemích Schengenu. Lex Ukrajina VII má takové možnosti výrazně omezit. Pozměňovací návrh je ukázkou zřídkakdy viděné spolupráce vlády s opozicí.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Ukrajinský pas, ilustrační foto

Článek

Novela zákona ještě čeká na projednání v Senátu a podpis prezidenta, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by mohla platit od začátku února. Až překvapivě hladce do ní prošla pětice pozměňovacích návrhů poslance Huberta Langa z ANO, které mají kromě jiného zamezit zneužívání systému.

„Jestliže někoho hostíte, musíte také něco vymáhat,“ řekl Lang Novinkám. Jeden z návrhů řeší právě situace, kdy ukrajinský uprchlík v Česku nahlásí adresu, aby mohl získat dočasnou ochranu, poté se však na ní už nezdržuje.

Když se odstěhuje, ale nenahlásí nové místo pobytu, nebo pokud majitel nemovitosti vyhodnotí, že je tato osoba u něj nahlášena neoprávněně, má pak takový člověk jako místo hlášeného pobytu uvedenu takzvanou ohlašovnu. Lang navrhl, aby v takovém případě po třech měsících zaniklo uprchlíkovi oprávnění k pobytu za účelem dočasné ochrany. Pro návrh se vyslovilo 172 ze 177 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti.

Česko bude dál chránit ukrajinské uprchlíky, poslanci schválili nový Lex Ukrajina

Domácí

„Postoj ministerstva vnitra k tomuto návrhu je kladný. U těchto osob je důvodné se domnívat, že se v Česku nezdržují, a neměly by tak benefitovat z dočasné ochrany,“ řekl mluvčí rezortu Adam Rözler.

Lang uvádí, že jen v Praze jsou takových osob, které mají jako místo pobytu ohlašovnu, tři tisíce. Celostátní statistiku nemá vnitro momentálně k dispozici, údaje za Prahu však potvrdilo.

Uprchlíci mají nárok na takzvanou humanitární dávku, která je prvních pět měsíců zhruba pět tisíc korun. „Máme poznatky, že lidé nabrali první dávku. Odhlásili se z první adresy a na další se nepřihlásili, odjeli zpátky na Ukrajinu, peníze dostávají automaticky na účet,“ řekl Lang.

Na plénu Sněmovny šel ještě dál. „To nám řeknou i policisté z odboru azylové a migrační politiky i pracovníci nebo policisté z cizinecké policie, kteří se s tím setkávali. Opravdu sem přijížděly autobusy lidí, kteří se tady zaregistrovali, udělala se jim bankovní identita, nafasovali humanitární dávky a opět odjížděli na Ukrajinu,“ uvedl Lang.

Putin: Jsem připravený na kompromis při vyjednávání s Trumpem o Ukrajině

Válka na Ukrajině

Takové případy potvrdil i Rözler. „Ano, setkali jsme se s tímto typem jednání. Průběžně jsou zaváděna opatření, větší prověřování v těchto situacích,“ uvedl.

Vzácný případ spolupráce vlády s opozicí

K pozměňovacím návrhům se ve Sněmovně ve středu vyjádřil i ministr Rakušan. „Chtěl bych říct, že budu dávat kladné stanovisko u pozměňovacích návrhů opozice, pana kolegy Langa,“ prohlásil. „Dokonce jsme mu poskytli naši legislativu ministerstva vnitra, aby mu pozměňovací návrhy pomohla sepsat,“ dodal ministr. Také Lang potvrdil, že s odborníky vnitra na konečném textu návrhů spolupracoval.

Další z jeho pětice návrhů chce zamezit zneužívání azylového řízení, kdy má cizinec v Česku pobytové oprávnění, a přesto požádá o mezinárodní ochranu.

České děti mohou mít u zápisu do škol přednost před Ukrajinci

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám