Hlavní obsah

Zeť premiéra Fialy má pět placených veřejných funkcí a bere kolem 100 tisíc. Dá se to stíhat, říká

3:48
3:48

Poslechněte si tento článek

Brno

Pět veřejných placených funkcí zhruba za 100 tisíc korun čistého. Taková je vizitka předsedy mládežnické organizace ODS Michala Chládka, kterého si loni vzala dcera premiéra Petra Fialy (ODS). Chládek působí na kraji, městě i městské části. Podle politologa Michala Pinka je potřeba se podívat, jaké funkce to jsou. Kumulace ale může odradit další zájemce.

Foto: archiv ODS

Chládek je zetěm premiéra Petra Fialy.

Článek

Na kumulaci funkcí upozornil Deník N, podle kterého má Chládek u některých funkcí více absencí než účastí. Chládek to ale odmítá. „Není to pravda. V žádném z orgánů rozhodně nemám větší než poloviční neúčast. Pokud se nedostavím, vždy se řádně omluvím a záležitosti si dostuduji,“ sdělil Novinkám Chládek.

Působí jako zastupitel Jihomoravského kraje, kde má také pozici uvolněného předsedy sociálního výboru. Je rovněž členem kontrolního výboru brněnského zastupitelstva, členem komise pro chytré a otevřené město, dále zastupitelem městské části Brno-Jundrov, kde byl ještě letos začátkem roku předsedou kontrolního výboru, a působí i jako člen představenstva ve Vírském oblastním vodovodu.

„V tuto chvíli je to pět funkcí, za které pobírám nějaký druh odměny. Čistá odměna je cca 95 tisíc. Je třeba podotknout, že tyto odměny jsou stanoveny zákonem či jiným předpisem. Navíc při souběhu některých z nich se nic nepobírá,“ uvedl Chládek.

Dá se to stíhat

Podle něj se jeho funkce v tuto chvíli dají stíhat. Ze zveřejnění celé věci si těžkou hlavu nedělá. „Jako veřejný funkcionář si na podobné otázky i související útoky musím zvyknout,“ dodal Chládek, který je vedle veřejných funkcí také předsedou Mladé ODS, advokátním koncipientem a místopředsedou Pravého břehu – Institutu Petra Fialy.

Právě vazby na premiéra a souběh funkcí se řeší podle zdroje Novinek, který si přál zůstat v anonymitě, i uvnitř strany. „Je to velká trafika a brutální nepotismus (obsazování funkcí s preferencí na příbuzné, pozn. autora). Premiér Fiala si dělá rodinný byznys a právě přes tuto protekci dostává jeho zeť fleky,“ řekl zdroj. Podle něj o straně rozhoduje pár lidí a ostatní nemají šanci dostat se dopředu.

Podle politologa Michala Pinka je potřeba se obecně podívat, jaké kumulované funkce jsou. „Když je někdo členem zastupitelstva v městské části, tak to není funkce, o které bychom předpokládali, že je jeho hlavní. Člověk se jí věnuje takzvaně na vedlejšák,“ řekl Novinkám Pink.

Negativní jevy

Pokud je podle něj někdo například zastupitelem na kraji nebo poslancem, vyplývá z toho i funkce ve výborech, podvýborech a podobně, což pak může být hlavní náplň práce. Na druhou stranu ale může kumulace funkcí vést k negativním jevům, upozornil Pink.

„Politické strany mají problém do svých řad importovat nové členy, protože když je jeden člověk, který má pět volených funkcí, tak ti noví nemají motivaci, že by na ně něco zbylo,“ řekl Pink s tím, že si pak strany stěžují na malou členskou základnu.

„Dochází k personálnímu zacyklení a strany se z hlediska personálních rezerv uzavírají. Obecně máme v České republice více než 60 tisíc volených míst, což je něco, co není žádná politická strana schopná obsadit,“ dodal Pink.

Anketa

Vadí vám kumulování funkcí politiků?
Ano
97,2 %
Ne
1,4 %
Je mi to jedno
1,4 %
Celkem hlasovalo 52614 čtenářů.

Výběr článků

Načítám