Článek
„Česká republika je mým druhým domovem. A kdybych se měl z Ameriky někdy odstěhovat, odstěhoval bych se sem. Do Plzně,“ vyznával se s oblibou Thompson. A dodával: „Pamatujte, svoboda není zadarmo a je pouze pro statečné.“
Západočeská metropole svého hrdinu uctí v pondělí. Primátor Roman Zarzycký (ANO) se v půl desáté dopoledne zúčastní pietního aktu u pomníku Díky, Ameriko!, věnce se objeví také v Husově ulici u památníku 16. obrněné divize US Army. Na budově radnice na náměstí Republiky zavlaje americká a česká vlajka, které doplní černý prapor. „V mázhauzu bude umístěna kondolenční kniha, do níž mohou lidé vepsat slova posledního rozloučení a útěchy pro rodinu,“ sdělila mluvčí magistrátu Eva Barborková.
Rodák z Kansasu
Thompson se narodil 1. října 1924 na farmě poblíž malého městečka v Kansasu. „Do armády se zapsal jako dobrovolník v devatenácti letech a po absolvování výcviku nastoupil k 16. obrněné divizi,“ připomněla Barborková. Jeho cesta do Československa vedla přes Francii a Německo. „Dne 6. května 1945 se podílel na osvobození Nýřan, poté Plzně. Z ní vojáci pokračovali přes Mariánské Lázně zpět do německého Řezna,“ doplnila Barborková.
Poprvé se do Československa vrátil v roce 1991, od té doby býval pravidelným účastníkem plzeňských Slavností svobody. „Neznám jinou zemi, v níž si lidé své svobody váží více než Češi,“ řekl při svých vzpomínkách George Thompson.
Musím jet na shermanu
Thomson se do Plzně přes Atlantik naposledy vypravil v sedmadevadesáti letech, mimo jiné ho nalákala možnost svézt se ve věži legendárního tanku. Takhle to v květnu roku 2022 popisoval Novinkám majitel legendárního obrněnce Pavel Rogl: „Je to pro něj srdeční záležitost, on u 16. obrněné divize sloužil u shermanů jako mechanik. Tank jsme dali do pořádku v roce 2020 a on měl velké přání: jet v konvoji na shermanu. Tak jsme mu to slíbili, ale nevyšlo to, slavnosti byly kvůli covidu zrušené. Klaplo to až teď. Psal mi: Pavle, já přiletím, ale musím jet na tom shermanu. Tak jsme mu vyrobili speciální sedadlo a přišroubovali ho tak, aby z něj dobře viděl, aby si tuhle jízdu užil.“
Slavnosti svobody se poslední dva roky musely obejít bez účasti amerických i belgických veteránů. Žijících zbývá jen hrstka a dalekou cestu z pochopitelných důvodů už nemohou absolvovat.