Článek
Vaš v minulosti čelil obžalobě z podílu na vraždě generála Heliodora Píky, kvůli promlčení však nebyl potrestán.
Podle iDnes.cz zemřel Vaš v domově důchodců na pražském Chodově. Důvod smrti je nejasný, Stehlík jej podle svých slov nezná.
Městský soud v Praze Vašovi v červnu 2001 uložil sedmiletý trest vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze ale rozsudek zrušil a stíhání zastavil kvůli promlčení.
Stíhání Vaše pro trestný čin vraždy bylo podle vrchního soudu promlčeno již v roce 1994, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) ale muže obvinil až v roce 1998.
Nejvyšší soud pak názor odvolacího soudu potvrdil.
Podle ÚDV se Vaš jako prokurátor a jako vyšetřující soudce pražského státního soudu významně podílel na nezákonném odsouzení generála Píky k trestu smrti v roce 1949. Proces s významným představitelem zahraničního československého protinacistického odboje byl vykonstruovaný.
V KSČ už v sedmnácti letech
Vaš se narodil na Podkarpatské Rusi a již v 17 letech vstoupil do KSČ. Těsně před vyhlášením Protektorátu dokončil studium pražské právnické fakulty.
Po vypuknutí války odešel do Sovětského svazu, kde byl nejprve vězněn v gulagu a posléze se dostal ke zpravodajskému oddělení 1. československé samostatné brigády.