Článek
Šamánek se narodil 9. května 1931, v roce 1955 absolvoval Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci pracoval na dětském a infekčním oddělení nemocnice v Uherském Hradišti a na kojeneckém oddělení v Luhačovicích. Do Prahy přešel rok po dokončení studia, v 60. letech dva roky působil na Pensylvánské univerzitě ve Spojených státech.
V roce 1968 byl zvolen proděkanem fakulty dětského lékařství a byl jmenován přednostou kardiopulmonální laboratoře v motolské nemocnici. Dětské kardiocentrum zde spoluzakládal v roce 1977, pod jeho vedením dosáhlo světové úrovně v léčbě vrozených srdečních vad. Titul profesor pediatrie převzal v roce 1987. Publikoval řadu vědeckých prací, které jsou dodnes ve světě citovány.
Dětské kardiocentrum v Praze bylo po svém založení jediným zařízením tohoto typu na světě. Jako jeho přednosta Šamánek prosadil nové diagnostické a léčebné postupy, díky kterým se podařilo snížit úmrtnost dětí s vrozenými srdečními vadami z původních deseti procent na necelé jedno procento. Vyškolením praktických dětských lékařů a celorepublikové sítě dětských kardiologů umožnil prenatální diagnostiku vrozených srdečních vad už ve 14. až 20. týdnu těhotenství.
Pití alkoholu prodlouží život
Vedle medaile od prezidenta Václava Klause a ceny Neuron dostal také v roce 2001 Purkyňovu cenu, nejvyšší ocenění České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Šamánek propagoval pravidelné střídmé pití alkoholu, zejména vína. Umírněné pití alkoholu podle něj snižuje výskyt infarktu a pomáhá ochránit játra. „Pitím se prodlužuje život až o pět roků. Proto nesmíme polevovat. To je mi v mém věku sympatické. Senioři musí pít víc,“ řekl před pěti lety na semináři v Poslanecké sněmovně.