Článek
Mužík v hledání štěchovického pokladu v 90. letech a na přelomu století soupeřil zejména s Američanem německého původu Helmutem Gaenselem.
Oba několikrát oznámili, že už jsou pokladu blízko, nikdy ale nic nenašli. Ještě před nimi, v době komunistického totalitního režimu, poklad tajně a neúspěšně hledala Státní bezpečnost (StB).
Mužík podle svých slov počátkem 90. let pracoval v sekretariátu obnovované sociální demokracie a měl vlastní bezpečnostní agenturu. Poklad hledal od 90. let. V roce 2008 ale oznámil, že mu došly peníze a pátrání ukončil. Tehdy před novináři demonstrativně spálil několik pytlů s dokumenty, které během 18 let pátrání po štěchovickém pokladu nastřádal. Posléze se stejně ale k hledání vrátil. Až před pár lety oznámil, že pátrání ukončil.
Většina odborníků popírá, že by nyní nějaký štěchovický poklad existoval. Třicet beden po skončení války odvezli z místa Američané, pak je ale vrátili. Informace, že je ve Štěchovicích něco ukryto, se opírala především o slova Emila Kleina, někdejšího velitele roty SS, který tvrdil, že poklad v místě je. Přesvědčil o tom druhého hledače pokladu Gaensela. Ten ale před lety přiznal, že si příběh o zakopaných bednách, kterým pátrání odůvodňoval, vymyslel. Není jasné, co by mělo součástí pokladu být, snad dokumenty, někdo tvrdí, že zlato či umělecká díla.
Poslední rozloučení s Mužíkem se odehraje v rodinném kruhu. Lidé spříznění se spolkem Lokace artefaktů ale plánují na 23. února vzpomínku na Mužíka v Hradištku u Prahy, do jehož okolí a zejména pod vrch Medník se Mužíkovo pátrání soustřeďovalo.
Štěchovický poklad, realita nebo legenda o nacistických tajemstvích ukrytých u Vltavy?
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_G/hqiBNRt.jpeg?fl=cro,0,0,800,450%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)