Článek
Sérii knih o české historii začal psát v roce 1979. Když se Toulky poprvé jako příloha Mladého světa objevily, okamžitě si čtenáře získaly.
Autor, který není historikem, se v nich pokusil tehdy o novinku – na rozdíl od oficiálních „dějepisů“ českou historii vyprávět polyfonně, v několika pásmech, s odkazy na důležité události ve světě.
Vedle knižního cyklu Toulky českou minulostí je Hořejš autorem knih Péťa Vařič či Evropan Jiří z Poděbrad a spoluautorem publikace Prázdniny se šlehačkou.
Toulky českou minulostí měly také svou rozhlasovou verzi, natáčely se v Brně v letech 1995 až 2018 a patří k nejúspěšnějším počinům Českého rozhlasu. Hořejš a autor pořadu Josef Veselý podle režiséra Jaromíra Ostrého dokázali nacházet v historii zajímavé příběhy.
„To je ten klíč. Možná je tolik nezajímala data, ale spíše osudy lidí, kteří tehdy žili, a příběhy událostí, které se staly,“ řekl ČTK Ostrý.
Připomněl, že Toulky českou minulostí se těšily mimořádné pozornosti čtenářů i rozhlasových posluchačů a stále se reprízují. Úspěch mělo i jejich vydání na CD.
Petr Hořejš se narodil v roce 1938 v Bratislavě, vystudoval Filozofickou fakultu UK a po krátkém působení v Československém rozhlase pracoval asi deset let jako nakladatelský redaktor v Albatrosu.
V roce 1972 dostal Hořejš z nakladatelství výpověď pro neschvalování okupace ze srpna 1968. Pod pseudonymem Hora psal například sloupky Péťa Vařič či Péťa Rodič pro časopis Mladý svět. V 80. letech pracoval jako čerpač ve Vodních zdrojích.
Po roce 1989 se Hořejš krátce vrátil do Albatrosu jako ředitel, ale později už se věnoval pouze práci novináře a spisovatele.
Podílel se také na zrodu, koncepci a scénářích soutěžního seriálu České televize O poklad Anežky České a v roce 1991 se stal spoluzakladatelem Nadace Pangea.