Článek
Český báňský úřad dle serveru uznal firmu vinnou z přestupku, který měl spočívat v tom, že v éře prezidenta Miloše Zemana provozovala načerno kamenolom v Lánské oboře, navíc na území chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a v ochranném pásmu vodní nádrže Klíčava, jež je zdrojem vody pro Kladno.
Přesná výše pokuty nebyla úřadem zveřejněna, pohybovat se ale má v řádech nižších stovek tisíc korun, přičemž dle zákona firmě mohla hrozit sankce až do výše pěti milionů korun.
„Český báňský úřad v Praze dne 19. dubna 2024 pravomocně rozhodl o odvolání organizace, která v prostoru historického lomu těžila ložisko kamene za použití trhacích prací bez povolení. Organizace byla prvoinstančním a odvolacím správním orgánem shledána vinnou ze spáchání přestupku, za který jí byla pravomocně uložena pokuta,“ řekl serveru mluvčí úřadu Bohuslav Machek s tím, že úřad dle zákona může pokutovat toho, kdo černou těžbu reálně prováděl.
Firma zvažuje vůči rozhodnutí úřadu právní kroky. „Energie – stavební a báňská vzala rozhodnutí Českého báňského úřadu na vědomí a zvažuje další právní kroky,“ sdělil serveru mediální zástupce společnosti Karel Samec.
V souvislosti s manipulací veřejné zakázky byl v minulosti odsouzen také tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. I on byl stejně jako zmíněná firma Zemanem omilostněn. Exprezident ho však již nestihl omilostnit v kauze prodeje vytěženého kamene z lánského areálu. Balák prodával kámen pod cenou zmíněné firmě a způsobil tak Hradu škodu 1,3 milionu korun.
Balák dlouhodobě odmítá, že by se v oboře těžil načerno kámen, vše dle něj bylo legální.
Policie chce poslat Baláka k soudu. Kvůli traktoru