Hlavní obsah

Zeman vyznamená Řádem bílého lva vídeňského starostu Häupla

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman vyznamená při příležitosti státního svátku 28. října vídeňského starostu Michaela Häupla. Udělí mu Řád bílého lva za zlepšování a upevňování česko-rakouských vztahů. Potvrdila to Zahraniční kancelář města Vídně v Praze. Hrad se k udělení vyznamenání nevyjádřil, do 28. října jména vyznamenaných prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nechce komentovat.

Foto: Ronald Zak, ČTK/AP

Prezident Zeman vyznamená u příležitosti 28. října vídeňského starostu Michaela Häupla (na archivním snímku z 11. října 2015).

Článek

Prezident dlouholetého starostu rakouské metropole a šéfa vídeňských sociálních demokratů přijal koncem loňského roku při jeho návštěvě Prahy. Řád bílého lva Zeman před třemi lety udělil také bývalému sociálnědemokratickému rakouskému kancléři Franzi Vranitzkému.

Vídeňská kancelář v Praze sdělila, že se Häupl 28. října dopoledne u příležitosti udílení vyznamenání sejde s novináři. Mluvit chce o česko-rakouských vztazích či Řádu bílého lva, který je nejvyšším státním vyznamenáním ČR.

Pražský hrad se k rozhodnutí ocenit Häupla nevyjádřil. "Do 28. října tradičně zásadně státní vyznamenání nekomentuji," sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jeho předchůdce od Havla řád nedostal

Osmašedesátiletý Häupl je předsedou Rakousko-české společnosti. Jako vídeňský starosta je současně hejtmanem rakouské metropole jako jedné ze spolkových rakouských zemí. Poprvé se jím stal v listopadu 1994, od té doby stojí v čele Vídně. Do rakouské sociální demokracie (SPÖ) vstoupil v roce 1978, předtím od roku 1975 vedl sociálnědemokratický studentský spolek.

Häupl už dřív dostal třeba italské či polské státní vyznamenání. V Česku loni v prosinci převzal pamětní medaili Josefa Hlávky, kterou nejstarší česká nadace uděluje významným osobnostem vědy a umění. Ocenila ho za dlouhodobou pomoc při budování česko-rakouských vztahů.

Na české státní vyznamenání byl v roce 1998 navržen i Häuplův předchůdce ve funkci vídeňského starosty Helmut Zilk. Tehdejší prezident Václav Havel mu řád odmítl udělit kvůli podezření na Zilkovu údajnou spolupráci s československou tajnou policií (StB) v 60. letech. Zilk zemřel v říjnu 2008 ve věku 81 let a Havel se mu pak při smutečním obřadu ve Vídni omluvil.

Související témata:

Výběr článků

Načítám