Článek
Zeman připomněl, že hradní kancléř Vratislav Mynář z jeho pověření pátral zhruba dva měsíce po autorech amnestie vyhlášené 1. ledna tehdejším prezidentem Václavem Klausem. Mynář za autory kromě Hasenkopfa označil Ladislava Jakla a Petra Hájka.
Hasenkopf následně autorství amnestie odmítl. Zeman ale trvá na tom, že právník za amnestií stojí.
„Pokládám proto za nutné uvést minimálně dva důkazy svědčící o tom, že toto tvrzení je nepravdivé. Důkaz číslo jedna je převzat z e-mailové korespondence mezi Pavlem Hasenkopfem a Ladislavem Jaklem a zní takto: „Hasenkopf: Tím se dostávám ke čtvrté množině - vlekoucí se soudy vyřešíme jedině abolicí - naformulovat to lze, jen mi dodejte nějaké základní parametry, co je vlekoucí se řízení (samozřejmě by tam musely být výjimky, např. na vraždy a podobně). "Jakl: Ano“ (22. října 2012),“ citoval Zeman.
„Důkaz číslo dvě: „Pavel Hasenkopf: Už to mám celé hotové, během dneška to přinesu včetně vlekoucích se soudů - bude to jen jeden článek oproti té původní verzi“ (20. listopadu 2012),“ uvedl prezident další e-mail, který podle něj dokazuje Hasenkopfovo autorství především v případě kritizovaného článku dvě amnestie.
„Tyto důkazy považuji za dostatečné pro tvrzení, že Pavel Hasenkopf byl jedním ze spoluautorů amnestie, a to zejména části zastavující trestní řízení u dlouhodobě se vlekoucích procesů,“ uvedl Zeman.
Prezident dodal, že uvítá, jestliže šetření dalších institucí prokáže na základě hodnověrných důkazů, že spoluautory amnestie jsou i jiné osoby mimo prezidentskou kancelář. To už podle Zemana není v kompetenci této kanceláře. Prezident tak zjevně zprostil Mynáře dalších snah o vyšetřování amnestijních nitek.
Hasenkopf předal v pátek do podatelny Hradu podklady, které mají dokazovat, kdo je autorem novoroční amnestie. Zeman si materiály prostudoval během víkendu, jméno, které právník označil, ale v pondělí nesdělil. Hasenkopf v takovém případě avizoval, že je sdělí sám.