Článek
"Když byl někdo občanem nějaké země, ale kolaboroval s jiným státem, který jeho zemi okupoval, je vyhoštění mírnější než například trest smrti," odpověděl Zeman na otázku, zda ještě stále stojí za svými slovy z roku 2002, podle kterých se řada sudetských Němců dopustila zrady.
Přestože uznal, že nelze uplatňovat princip kolektivní viny, připomněl, že 90 procent sudetských Němců ve volbách hlasovalo pro vůdce nacistů v tehdejším Československu Konráda Henleina. "A já velmi oceňuji zbývajících deset procent - socialisté, komunisté a tak dále -, co bylo proti Hitlerovi," uvedl Zeman.
Připomněl, že vyhoštění je v souladu s Postupimskou dohodou, načež mu reportérka APA namítla, že v Česku se odehrálo divoké vyhnání. S tím Zeman souhlasil a připustil, že odsun nebyl proveden lidsky.
Zeihsel: Beneš měl Henleina poslechnout
Nejvyšší představitel sudetských Němců v Rakousku Gerhard Zeihsel odmítl, že by německá menšina v Československu nesla vinu na nacistickém obsazení českých zemí, a ohradil se i proti Zemanovu rozdělování sudetských Němců na dobré a zlé.
"Kdyby (československý prezident Edvard) Beneš splnil Konradem Henleinem dlouho požadovanou autonomii v rámci Československa, neměl by Hitler žádný důvod k zásahu," přilil olej do ohně Zeihsel.