Článek
„Seznámil jsem se s návrhem ČSSD na pana Miroslava Pocheho jako ministra zahraničních věcí české vlády,” napsal Zeman Babišovi 24. června. „Proti této nominaci mám výhrady,” dodal Zeman.
Odkázal při tom na slova poslance Pirátů Jakuba Michálka o Pocheho údajné navázanosti na „korupční prostředí pražského magistrátu”. Zmínil rovněž Pocheho „minulé postoje” k migrační krizi a Babišovi „doporučil”, aby na funkci navrhl Hamáčka.
Prezidentská kancelář nám poskytla znění dopisu, který pan prezident zaslal předsedovi vlády @AndrejBabis v reakci na jeho návrh na jmenování pana Miroslava Pocheho (@PocheMEP) ministrem zahraničních věcí. pic.twitter.com/3ujjHA5474
— 106/1999 Sb. (@StoSestka) 17. července 2018
Autenticitu dopisu potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že „dopis byl předán osobně v Lánech na trojstranné schůzce”, jíž se vedle prezidenta zúčastnili i Babiš s Hamáčkem.
Taková schůzka skutečně proběhla, ani jeden z politiků však po ní před novináře nepředstoupil, Babiš i Hamáček hned po jednání oba odjeli. [celá zpráva]
Lány, Masarykova pracovna, právě teď. Setkání pana prezidenta s premiérem Andrejem Babišem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem zahájeno! pic.twitter.com/MzV0VMCj47
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 24. června 2018
Den po Zemanově dopisu, tedy 25. června, odeslal Babiš na Hrad seznam lidí, které navrhuje na ministry. V něm figuroval i Poche.
Tentýž den nicméně premiér odeslal prezidentovi i dopis, v němž napsal, že v reakci na jeho dopis z předchozího dne pro případ, že by se Zeman rozhodl nevyhovět jeho návrhu na jmenování Pocheho, navrhuje, aby byl řízením resortu zahraničních věcí dočasně pověřen Hamáček. [celá zpráva] Tak se také stalo.
Ministr Hamáček následně udělal na ministerstvu zahraničí z Pocheho politického tajemníka, který, vzdor prezidentovi, resort fakticky vede.