Článek
V únoru se bude volit prezident republiky. Který z kandidátů má podle vás větší šanci, Václav Klaus, nebo Jan Švejnar?
Mnohonásobně jsem odmítl vyjádřit se novinářům k této otázce – z prostého důvodu, že už téměř rok nevidím důvod, proč bych se vyjadřoval k věcem veřejným, poté co jsem se stal doživotním nestraníkem. Nicméně mohu potvrdit své předchozí vyjádření, kde se domnívám, že Václav Klaus je dobrý prezident. A vždy jsem dodával, že s ním v řadě oblastí nesouhlasím. V poslední době bych mohl jako příklad uvést názor na Kaplického Národní knihovnu na Letné. Ale myslím si, že si můžeme vážit i člověka, s nímž nesouhlasíme.
Pokud jde o Švejnara, znám ho velmi málo, vím, že mně před několika týdny volal a projevil přání přijet na Vysočinu, ale právě proto, že ho znám velmi málo, nepovažuji za korektní se k jeho ambicím a k jeho kandidatuře jakkoliv vyjadřovat.
Je zřejmé, že v osobě Jana Švejnara zhmotňují naděje dlouholetí protivníci Václava Klause. Není škoda, když se volba prezidenta mnohdy zužuje pouze na negativní vymezení vůči Klausovi a takřka chybí věcná tematika?
Já bych byl zastáncem přímé volby prezidenta, kde by tyto otázky odpadly. Ale zastávám poněkud cynický názor, který spočívá v tom, že přímá volba prezidenta by vyžadovala ústavní změnu, změna ústavy by vyžadovala kvalifikovanou většinu v parlamentu a samozřejmě ta strana, která kvalifikovanou většinu již má, může prosadit svého kandidáta v parlamentu, a proto přímou volbu nepotřebuje.
Zatímco strany, které tu většinu nemají, budou dlouho, a obávám se, že i marně, volat po přímé volbě. A kdyby přímá volba byla, opakuji, veškeré disputace by odpadly.
Při volbě prezidenta v roce 2003 ČSSD nakonec oficiálně podpořila Jana Sokola, kandidáta vyhovujícího především politikům „unionistického typu“. Sokol neuspěl a ČSSD vstoupila do období nestability. Teď se ČSSD oficiálně vyslovila pro Švejnara, který má podobnou podporu. Co si o tom myslíte?
Víte, mně připadá poněkud komické, jestliže levicová strana navrhuje pravicového kandidáta. Ale vzhledem k tomu, že již nejsem členem sociální demokracie, nemám právo se k této otázce hlouběji vyjadřovat. Pouze bych dodal, že jestliže se nenajde výrazná levicová osobnost na české politické scéně, je to svědectví tragédie nikoli mocenského úsilí, ale programového úsilí české levice a české sociální demokracie zvláště.
Čím se nyní na Vysočině vlastně zabýváte?
Mluvil jsem s několika funkcionáři kraje Vysočina na téma zelených bláznů, kteří objíždějí starosty vysočinských obcí a pokoušejí se znešvařit krásné panoráma Vysočiny hnusnými a ekonomicky neefektivními větrnými elektrárnami. Dodal bych pouze, že můj přítel a ministr životního prostředí v mé vládě Miloš Kužvart je předseda spolku proti větrným elektrárnám, zdůrazňuji, proti větrným elektrárnám, protože je to jeden z největších nesmyslů, který může tomuto kraji, který miluji, velice uškodit.
Nedávno televize uvedla dokumentární film od Roberta Sedláčka o vás. Jaký máte názor na dopad toho filmu? Jak se na to dívají lidé na Vysočině?
Dostal jsme řadu dopisů, které byly k mému překvapení vesměs pozitivní. A jsem velmi rád, že lidé z mého nejbližšího okolí tady na Vysočině se dokonce na základě filmu vypravili i ke studánce u pramenů Oslavy, a dokonce výlet udělali na Silvestra.
Kdo je Miloš Zeman:
Miloš Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně.
V roce 1969 absolvoval Vysokou školu ekonomickou (VŠE) v Praze.
Od roku 1968 do roku 1970 byl členem KSČ, poté byl ze strany vyloučen.
V letech 1971-84 pracoval v různých tělovýchovných organizacích, poté jako prognostik a analytik na různých vědeckých pracovištích.
Po roce 1989 se Zeman aktivně zapojil do politiky.
V roce 1990 byl Zeman zvolen do Sněmovny národů Federálního shromáždění (FS) za Občanské fórum (OF).
V roce 1992 vstoupil do Československé (od roku 1993 České) strany sociálně demokratické, v témž roce se stal předsedou stranické organizace v Praze.
V roce 1992 byl Zeman zvolen poslancem Sněmovny FS.
V roce 1993 se Zeman dostal do čela ČSSD. V této funkci zůstal až do roku 2001.
V roce 1996 se stal poslancem, v letech 1996-98 působil jako předseda Sněmovny.
V letech 1998-2002 byl předsedou české vlády. Poté z vysoké politiky odešel a přepustil své místo ve straně a ve vládě Vladimíru Špidlovi.
V roce 2003 se neúspěšně ucházel o post prezidenta republiky.
V současnosti žije Zeman v obci Nové Veselí na Vysočině. Je ženatý s manželkou Ivanou, má dceru Kateřinu a syna Davida.
Film, natočený na Sedláčkovu žádost, chápu jako přátelskou tečku za svou politickou kariérou, jako rozloučení s veřejností. Jsem velmi rád, že ta je ve většině případů přijala příznivě.