Článek
Schwarzenberg se Zemanem se několik týdnů přetahují o jmenování některých velvyslanců. Schwarzenberg nesouhlasí s jeho návrhem jmenovat velvyslankyní na Slovensku bývalou první dámu Livii Klausovou, Zeman zase blokuje Schwarzenbergovy adepty na velvyslance.
Zeman v Poslanecké sněmovně vysvětloval rozdíl mezi ekonomickou diplomacií a tzv. kariérními diplomaty. V jednu chvíli se při projevu ohlédl na ministra zahraničí Schwarzenberga, který právě za jeho zády klimbal, a na chvíli zmlkl. V sále to vyvolalo smích a potlesk.
V závěru svého proslovu Zeman zdůraznil, že odmítá být „strojem na podpisy“. Poslancům řekl, že pokud chtěli úředníka, který se „dobře naobědvá a potom usne", měli si zvolit jiného prezidenta. V tom se znovu ohlédl na ministra zahraničí, ten byl ale tentokrát ve střehu.
Zemanovy posměšky vůči Schwarzenbergovi vyvolaly nevoli u členů TOP 09, jíž ministr zahraničí předsedá. Na protest opustili během jeho projevu jednací sál Sněmovny.
Na otázku, co poslance TOP 09 rozčílilo tak, že opustili při prezidentově projevu sál, první místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil: „V určité fázi to bylo tak omílané téma, že někteří z nás už neměli důvod to poslouchat. Některé invektivy k ministerstvu zahraničí už nás nebaví, tak jsme šli dělat něco užitečnějšího.“
Nečas se nechtěl příliš vyjadřovat
Premiér Petr Nečas nechtěl projev prezidenta příliš hodnotit. Zeman však byl podle něj v některých chvílích příliš osobní.
"Mohu pouze konstatovat, že kromě sebe samého nenechal na nikom jiném nit suchou," řekl Nečas.