Článek
„Chtěl bych srbský národ jako osoba poprosit o odpuštění,” řekl Zeman, který se podle svých slov chtěl „zbavil traumatu”.
Vučić za omluvu poděkoval.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman se v přítomnosti srbského 🇷🇸 prezidenta Aleksandara Vučiće osobně veřejně omluvil za bombardování tehdejší Jugoslávie v roce 1999.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 18, 2021
Prezident republiky Miloš Zeman osobně poprosil srbský národ za odpuštění.
🕊❤️🙏
Miloš Zeman byl tehdy premiérem a vláda ČR zásah NATO coby členský stát podpořila. Stalo se tak krátce po přijetí ČR do Severoatlantické aliance v březnu 1999.
Zeman uvedl, že podpora byla důsledkem „nedostatku odvahy” a ČR tehdy prý „marně hledala spojence”.
Bombardování Jugoslávie
Severoatlantická aliance v roce 1999 bombardovala tehdejší Jugoslávii v rámci Operace Spojenecká síla (Allied Force). Smyslem leteckých úderů bylo podle vedení NATO ukončení etnického násilí v probíhající válce mezi národy sdruženými ve společném státě Jugoslávie. Zejména útoky Srbů na kosovské Albánce.
Zemanova omluva Srbům politiky rozdělila
Nálety trvaly 78 dnů, poté se srbské jednotky z Kosova stáhly. Podle organizace Human Rights Watch si bombardování vyžádalo kolem 500 civilních obětí. NATO nálety reagovalo na to, že režim Slobodana Miloševiče dál útočil na povstalce Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), kteří také nedodržovali příměří. Operace sice uklidnila situaci v Kosovu, ale nakonec vedla k jeho jednostrannému odtržení, takže napětí na Balkáně přetrvává.
Škoda 30 miliard dolarů
Letadla NATO svrhla na Jugoslávii při více než jedenácti tisících útocích 23 000 bomb a raket o celkové hmotnosti přes 6000 tun. Škody na infrastruktuře, která se stala hlavním terčem útoků, ničeny byly mosty, továrny a elektrárny, se odhadují na nejméně 30 miliard dolarů.
Vučić dostal od Zemana Řád bílého lva
Vučić je v ČR na oficiální státní návštěvě. Od Zemana při té příležitosti dostal Řád bílého lva.