Článek
Hrad zatím nepotvrdil, zda se Zeman přímo této přehlídky zúčastní. „Čekáme na podrobný program. V každém případě platí jedna věc – půjde o suverénní rozhodnutí prezidenta suverénní České republiky,“ řekl Novinkám mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Válka v Tichomoří skončila 2. září 1945 a znamenala porážku Japonska. Tokio je nyní velkým spojencem USA, celá akce bude mít proto velký diplomatický rozměr. „Je potřeba zopakovat jednu věc. Pan prezident pojede na oslavy k ukončení druhé světové války, to je velmi důležitá záležitost,“ komentoval situaci mluvčí.
Konec 2. světové války slavil Zeman letos v květnu už v Rusku, kde uctil památku sovětských vojáků. Tehdy se měl zúčastnit kontroverzní vojenské přehlídky, za což byl silně kritizován politiky i veřejností. Místo toho se nakonec sešel se slovenským premiérem Robertem Ficem. Podle Hradu však kritika, která se na Zemana snesla, neměla na rozhodnutí nezúčastnit se přehlídky žádný vliv. [celá zpráva]
Druhá návštěva Číny
Pozvání k návštěvě Pekingu dostal prezident na konci června, kdy byla v Česku na návštěvě místopředsedkyně státní rady Čínské lidové republiky. Ta Zemanovi tlumočila pozvání od jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga.
Zeman navštíví Čínu během svého úřadování již podruhé. Jeho první návštěva v říjnu 2014 vyvolala ve společnosti spekulace kvůli tomu, když pro tamní televizi prohlásil, že se přijel naučit, jak stabilizovat společnost. Kontroverzní byl i jeho návrat soukromým letadlem společností PPF a J [celá zpráva]
Kromě Číny se Zeman v září chystá ještě do Ázerbájdžánu a také do USA, kde bude mít projev na Valném shromáždění OSN.