Článek
„Vedli jsme spolu poměrně dlouho debatu nad tématem řízení ministerstva životního prostředí. Debata byla poměrně obsáhlá, hluboká a konkrétní. V jejím závěru mi pan prezident sdělil, že má výhrady k mému jmenování a v tuto chvíli není připraven mě jmenovat ministrem,“ řekl po setkání s prezidentem místopředseda KDU-ČSL Hladík.
„Domnívám se, že jsem mu ty výhrady vysvětlil, nicméně v tuto chvíli pan prezident na tomto stanovisku trvá,“ doplnil obecně. O jaké výhrady jde, neřekl.
Nyní situaci hodlá probrat se stranickým šéfem Marianem Jurečkou, který v kabinetu zastává funkci vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí. Ten to následně bude řešit s premiérem Petrem Fialou (ODS).
Jurečka podle svého vyjádření rozhodnutí prezidenta respektuje, ale nesouhlasí s ním. „Informaci od pana prezidenta beru na vědomí, nevidím však žádné zásadní důvody, proč Petra Hladíka odmítá jmenovat,“ napsal šéf lidovců na svůj Twitter.
Informaci od pana prezidenta beru na vědomí, nevidím však žádné zásadní důvody proč Petra Hladíka odmítá jmenovat.
— Marian Jurečka (@MJureka) January 4, 2023
Petr Hladík je kompetentní v oblasti životního prostředí, tuto agendu měl na starosti v Brně, nespáchal nic nezákonného, není obviněn či trestně stíhán.
O dalším postupu bude podle Jurečky jednat v pátek odpoledne celostátní výbor KDU-ČSL.
Místo ministra životního prostředí se uvolnilo počátkem října, když ze zdravotních důvodů na funkci rezignovala Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Lidovci následně jako kandidáta zvolili Hladíka, v té době ovšem policie začala řešit brněnskou kauzu přidělování městských bytů a zasahovala také v Hladíkově kanceláři. Z ničeho obviněn nebyl, věc však musel vysvětlovat spolustraníkům.
Funkce se kvůli nejasnostem dočasně ujal vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Premiér Petr Fiala navrhl Zemanovi jmenování Hladíka minulý týden.