Článek
Sedm členů rady ÚSTR jmenuje a odvolává Senát. Návrhy senátorům předkládají vedle prezidenta rovněž Sněmovna a občanská sdružení sdružující politické vězně či odbojáře. Rada je nejvyšším orgánem Ústavu.
Prezident již dříve nepochodil s Procházkovou, kterou do Rady ÚSTR navrhl namísto zesnulé Naděždy Kavalírové. [celá zpráva] Po jejím nezvolení měl navrhnout jiného kandidáta, kterým se stal právě Srp.
Pan prezident navrhl v pátek 21.7.2017 Senátu Parlamentu ČR k volbě nového člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Karla Srpa.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 21. července 2017
Zeman v minulosti Srpa navrhl i za člena Etické komise ČR, což však odmítl kontrasignovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). [celá zpráva] Zeman to tehdy označil za ubohost. [celá zpráva]
„Pan Karel Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti,” řekl k nejmenování Srpa Sobotka. Srp se kvůli své minulosti dostal do sporu s písničkářem Jaroslavem Hutkou. [celá zpráva]
Srp je hudební publicista a zakladatel Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Srp skončil v roce 1986 po politickém procesu na dva roky ve vězení. V říjnu 2013 dostal od prezidenta Zemana medaili Za zásluhy.