Článek
„Dopis jsem konzultoval s ministrem zahraničí a doporučil jsem mu, aby se uskutečnilo vydání Alího Fajáda nikoli únoscům, ale libanonským úřadům, což je podstatný rozdíl. Pak jsem to 16. prosince konzultoval s premiérem (Bohuslavem) Sobotkou s týmž doporučením,“ řekl Zeman.
Prezident v této souvislosti ocenil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). „Ministr Pelikán hájil české národní zájmy a nepodlehl vnějším tlakům,“ řekl Zeman s tím, že celá kauza dopadla dobře.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Libanonec Alí Fajád, kterého USA viní ze spolupráce s teroristy, minulý týden ve čtvrtek odletěl z ČR. V letadle s ním seděl i obchodník s drogami Chálid el Marábí. Česká republika rozhodla, že nevydá zadrženého Libanonce do USA v den, kdy se do vlasti vrátila pětice unesených Čechů.
USA samy jednají s teroristy, tak ať mlčí
Prezident v souvislosti s kritikou, jíž bylo vydání Fajáda podrobeno ze strany americké ambasády, připomněl, že Američané mohou o jeho vydání požádat libanonské úřady.
„Pan Fajád není český občan, pan Fajád je libanonský občan. Nevydali jsme ho teroristické skupině, ale řádným libanonským úřadům. Pokud budou Spojené státy chtít žádat o jeho vydání, ať požádají libanonské úřady,“ řekl prezident při diskusi s krajskými politiky.
Zeman zároveň řekl, že samotní Američané jednají s teroristy. „Upozorňuji, že Spojené státy uskutečnily výměnu svého vojáka za pět zajatých členů Tálibánu, přičemž Tálibán je nepochybně teroristickou organizací,“ dodal Zeman s odkazem na jednání americké administrativy s afghánským Tálibánem a následné propuštění vojáka Bowea Bergdahla výměnou za pět vězňů z Guantánama. Bílý dům to tehdy ospravedlnil tím, že prezident se cítí povinen neponechat žádného vojáka za armádou na bojišti.