Článek
Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka prezident „prominul omilostněné zbytek zkušební doby podmíněného trestu odnětí svobody, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby“.
„Pan prezident přihlédl k tomu, že od spáchání skutků uplynulo již téměř deset let a tomu, že omilostněná od té doby žije řádným životem,“ uvedl na Twitteru s tím, že na trest zákazu činnosti se milost nevztahuje.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman rozhodl cestou milosti o zmírnění trestu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 20, 2023
Prezident republiky svým rozhodnutím o zmírnění trestu prominul omilostněné zbytek zkušební doby podmíněného trestu odnětí svobody, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby.
Soudy Nečasovou v březnu 2019 pravomocně potrestaly třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy.
V kauze figurovali ještě zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Případ v roce 2013 přispěl ke konci vlády premiéra Petra Nečase (ODS).
Podle rozsudku Nečasová zosnovala zneužití pravomoci, když nezákonně úkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší ženy Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod.
Zeman chtěl abolici pro spolupracovníky, Fiala to odmítl
Nečasová figuruje i v dalších kauzách. V případu možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby ji justice pravomocně osvobodila.
Kauzou tzv. trafik pro poslance ODS se musí nadále zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Zprošťující rozsudek zrušil odvolací Městský soud v Praze.
Podmínka za sledování premiérovy manželky platí. Nečasová u Ústavního soudu neuspěla
Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že „obdrželo z Kanceláře prezidenta republiky rozhodnutí prezidenta republiky o prominutí zbytku zkušební doby Janě Nečasové“.
Ministerstvo prý nebylo adresátem návrhu o prominutí a nevedlo o tom žádné řízení.