Článek
Prezident v úterý přijal na Pražském hradě vedoucí zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí.
"Vzhledem k tomu, že situace v Sýrii je poněkud nepřehledná, myslím si, že zaplnění toho bezpečnostního vakua českými jednotkami může výrazně zvýšit prestiž ČR," uvedl Zeman v proslovu k diplomatům.
"Jako bývalý ekonom bych chtěl tiše a zcela na okraj podotknout, že tato operace je financována z fondů OSN a nezatěžuje tedy český rozpočet," dodal prezident.
Dobrý nápad, souhlasí Schwarzenberg
Se Zemanem tentokrát souhlasí i jeho velký kritik a rival z prezidentské volby, exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).
„Tentokrát naprosto souhlasím, byl by to dobrý nápad. Poté, co to Rakušané vyklidili, je to jedinečná možnost, jak si získat postavení jak u Sýrie, tak Izraele,“ řekl Právu Schwarzenberg.
Rakousko nedávno oznámilo, že kvůli zhoršení bezpečnostní situace odvolá své členy z pozorovatelské mise na Golanech (UNDOF).
„Pokud to bude v zájmu zahraniční politiky České republiky, Armáda České republiky je připravena vyslat vojáky do mírové mise OSN na Golanských výšinách,” uvedla k možnému zapojení českých vojáků Mira Třebická z tiskového odboru ministerstva obrany. Předpokladem je podle ní mandát k operaci schválený příslušnými ústavními orgány.
Nárazníkové pásmo
Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, kde od roku 1974 působí mezinárodní pozorovatelé.
Mnohaměsíční násilí v Sýrii může během několika dnů vyústit v ozbrojený zásah západních zemí. Francie, Velká Británie a USA zvažují útok kvůli podezření, že síly syrského prezidenta Bašára Asada nasadily u metropole Damašku chemické zbraně. [celá zpráva]