Hlavní obsah

Ze Suchého žlebu v Moravském krasu vyvezli 440 tun asfaltu. Silnici na dně potrhala velká voda

Vilémovice

Neuvěřitelných 440 tun asfaltu vyvezla těžká technika v uplynulých dnech ze Suchého žlebu v centru chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku, a to při jeho popovodňovém úklidu. Asfaltovou silnici na dně kaňonu potrhala v září velká voda. Ve žlebu je známá Kateřinská jeskyně i skalní útvar Čertův most. Cyklisté by v něm měli být opatrní.

Foto: Správa CHKO Moravský kras

O úklid kusů asfaltu ze silnice se musel postarat bagr.

Článek

„Na úklid hromad asfaltu jsme museli poslat bagr. Silnice je vyčištěná. Při průjezdu po ní na kolech je ale nutné dávat pozor. Místy jsou na ní i čtyřcentimetrové schůdky,“ řekl Novinkám Antonín Tůma ze správy krasu. S ohledem na ochranu přírody se s opravou silnice nepočítá.

Pozor na nerovnost silnice

Pětikilometrový Suchý žleb spojuje hlavní turistické centrum krasu, kterým je Skalní mlýn a Vilémovice. Kdysi byla tato silnice klasickou komunikací s rušným automobilovým provozem. V polovině devadesátých let byl ale Suchý žleb i sousední Pustý žleb, v němž jsou Punkevní jeskyně, pro vozidla zcela uzavřen. Silnice místy po bocích pohlcuje zeleň.

Foto: Správa CHKO Moravský kras

Celkem bylo ze Suchého žlebu vyvezeno 440 tun asfaltu.

Proti jejich uzavření se bouřlivě protestovalo. Ochranáři si ale prosadili svou s tím, že žleby leží v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy, tedy v přírodně nejcennější části krasu. Ve vjezdu do žlebů brání autům závory. Jsou rájem cyklistů. Po povodních ale už není možné při sjíždění Suchého žlebu na kole pustit brzdu a užívat si jízdu. Je nutné dávat pozor na nerovnosti.

Foto: Správa CHKO Moravský kras

Úklid kusů asfaltu trval několik týdnů.

Do kaňonu míří zástupy turistů

Suchý žleb patří k nejvíce vyhledávaným částem krasu. Na skalnatých úbočích, místy přiléhajících k silnici, jsou jeskyně. Jen Kateřinskou jeskyni v něm navštíví ročně 40 000 turistů.

Foto: Správa jeskyní ČR

V Suchém žlebu je i známá, veřejnosti zpřístupněná Kateřinská jeskyně.

Zapomenutou atrakcí žlebu je skalní brána Čertův most, po němž lze podle legend projít až do pekla. Jde o obdobu Pravčické brány. I když to mnozí turisté netuší, Čertův most byl v 19. století stejně slavný jako nedaleká propast Macocha. Nyní ale výhled na něj zakrývají stromy. Stezka k němu je uzavřená. Most lze najít v hustém porostu jen z jediného místa na silnici.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

V Suchém žlebu je i skalní útvar Čertův most.

Přívalový déšť způsobil v září v Moravském krasu rozsáhlé škody. V lesích bylo nutné odstranit vyvrácené stromy. Velká voda vyplavila část veřejnosti zpřístupněné Sloupsko-šošůvské jeskyně a také poškodila elektroinstalaci na lodní plavbě v Punkevních jeskyních. Ta je zčásti stále uzavřena. Provoz by měl být zcela obnoven na jaře příštího roku.

Výběr článků

Načítám