Článek
Obec dlouhé roky bojuje za likvidaci skládky, ale dosud marně. Naději jí dává nové rozhodnutí soudu. „Skládka není oplocená, sudy jsou děravé a všechno teče do Vltavy,“ řekl Novinkám starosta Jakub Brynda (bezp.). Teď se konečně po mnoha letech soudních sporů podařilo dosáhnout toho, že se na skládku nenahlíží jako na starou ekologickou zátěž, ale jako na havárii. Podle rozsudku Krajského soudu v Praze, na který upozornil server iRozhlas.cz, se musí bez dalších odkladů přistoupit k likvidaci skládky.
Podle vedení obce by měly sudy s chemikáliemi brzy zmizet, jen ještě není jasné, kdo to zařídí. „Od začátku je to věc státu. V popisu práce to má Česká inspekce životního prostředí, proto byla zřízena, aby se o takové věci starala, místo toho vymýšlejí cesty, jak obejít vlastní zákony. My tady suplujeme jejich práci,“ zlobil se místostarosta Zdeněk Schneider (bezp.).
„Dobře, byla tady skládka chemikálií, ale už v okamžiku, kdy sudy praskly, měla to být havárie, která se má hned řešit. Žádná stará ekologická zátěž to není. Je to stejné, jako když po silnici pojede cisterna s chemikáliemi. Když nabourá a něco z ní vyteče, také je to havárie a řeší se hned,“ srovnával na místě skládky místostarosta.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/kObgaqJNMnKEQFncCSboqw/3490/chemikalie-skladka-nelahozeves.jpeg?fl=cro,0,0,4000,2250%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Prorezlé sudy, z nichž chemikálie vytekla.
Pár stovek metrů nad obcí, necelý kilometr v kopci nad Vltavou, zůstává pod tenkou vrstvou země zahrnutých kolem 17 tisíc sudů. Některé ale čnějí ven a hmota z nich evidentně vytekla. „Asi před čtyřmi lety si část sudů odvezla chemička do Litvínova, ale tím, že do skládky zasáhli, tak situaci zhoršili, umožnili tam přístup vzduchu a vodě a látky unikají,“ řekl Brynda. Chemikálie byly do katastru obce Nelahozeves navezeny v 70. a 80. letech. Styrenová smola je odpad po dřívější výrobě v chemičce Kaučuk.
Styren se podle oficiálních informací Integrovaného registru znečišťování používá hlavně jako rozpouštědlo a jako surovina k výrobě polystyrenu a dalších plastů a látek k výrobě sklolaminátu, gumy, elektrických izolací, pneumatik a dalších plastových produktů. Tato těkavá látka se v povrchové vodě rozkládá několik dní, v podzemních vodách to ale trvá až půl roku. Na zvířatech se prokázalo, že je pro ně rakovinotvorný, totéž se předpokládá u lidí. „Máme rozbory prokazující obsah těch látek ve vodě, lidé to tu mají ve studnách,“ dodal místostarosta.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/nO1SBfAluiDhBr0ikCSbewQ/18c2/chemikalie-skladka-styren-znecisteni-nelahozeves.jpeg?fl=cro,0,0,4000,2250%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Ze zrezivělých sudů vytekly na skládce u Nelahozevsi chemikálie. Znečištěná je voda v tůni i ve studních v obci.
Zatím není jasné, kdy na likvidaci skládky dojde. „Soud sice uznal, že se jedná o havárii, ale neukázal prstem na toho, kdo to má zlikvidovat, jestli Středočeský kraj, nebo Česká inspekce životního prostředí,“ dodal Brynda, podle něhož se k činu nemá ani jedna z institucí. Náklady na likvidaci nebezpečného odpadu totiž dosáhnou mnohamilionových částek.
Česká inspekce životního prostředí uvedla, že se k soudnímu rozhodnutí vyjádří až poté, co obdrží rozsudek a seznámí se s ním. Na rozsudek čeká i ministerstvo financí a kraj. Všichni by jej měli mít do dvou týdnů a pak je měsíční lhůta na rozhodnutí o postupu.
„Krajský úřad dosud neměl v dané věci žádné kompetence, skládku styrenů řešila Česká inspekce životního prostředí a Ministerstvo financí ČR. Aktuálně nemáme žádné podklady, ze kterých bychom mohli posoudit, v jakém rozsahu a jaká opatření bude nutné provést ani jaké budou celkové náklady na odstranění havárie,“ uvedla podle ČTK mluvčí kraje Zuzana Žídková.
Obec čeká, že dotčené instituce podají proti rozhodnutí kasační stížnost. „Ta by ale neměla mít odkladné účinky,“ upozornil Schneider.
Do přírodního parku Sovinecko navezly kamiony z Německa i elektroodpad. Včetně autobaterií, tvrdí starostka
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kObgaqJNMnzSiAXoCMdOtj/a7ab/odpad-techanov.jpeg?fl=cro,0,825,1199,675%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)