Článek
Hasiči po částech spálili i stoh sena, které bylo pravděpodobným zdrojem viru přeneseného do chovu krocanů na tisovské farmě ZOD Zálší. Do izolované bývalé silážní jámy vyvezli pracovníci družstva i všechnu podestýlku z pěti chovných hal.
"Přikryli jsme ji černými plastovými plachtami. Přepokládáme, že se pod plachtami sláma sama zahřeje na potřebných 70 stupňů a virus se zničí," vysvětlil Aleš Černohorský, náměstek ředitele hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.
Bezpečnostní rada kraje je spokojena
Informaci o postupu likvidačních prací s upokojením přijala také bezpečnostní rada Pardubického kraje.
"Od pondělí 25. června poběží v Tisové třicetidenní pozorovací doba. Pokud v této lhůtě nevyskytne žádné jiné onemocnění, budou všechna přijatá opatření proti ptačí chřipce odvolána," sdělila Právu po jednání Kateřina Nohavová, mluvčí krajského úřadu Pardubice. Podle informací Práva z policejního ředitelství budou v pondělí v poledne zrušeny uzávěry silnic do Tisové.
Kraj lidem pomůže
"Vzorky odebrané labutím a dalším vodním ptákům v Tisové jsou negativní, stejně jako vzorky domácí drůbeže," sdělil radě Josef Boháč, ředitel Krajské veterinární správy.
"To, že ohnisko nákazy je v tuto chvíli zlikvidováno, však ještě neznamená ukončení naší práce a ostražitosti," upozornil Roman Línek (KDU - ČSL), vicehejtman Pardubického kraje.
"Kontrolujeme také komerční chovy v celém desetikilometrovém pásmu zvýšeného veterinárního dohledu. Kromě dvou velkochovů je už vše zkontrolováno a výsledky jsou zatím negativní," dodal Boháč.
Pardubický kraj chce zvýšit náhradu ztrát nad rámec státní kompenzace za zlikvidovanou drůbež lidem v Tisové, případně i zemědělskému družstvu. "Jednat o tom budeme na krajské radě ve čtvrtek 28. června," potvrdil Právu Línek.