Článek
Dnes musí Češi na povinnou prohlídku kvůli „udržení si“ řidičáku v 65 letech, poté v 68 a následně každé další dva roky.
Posun hranice o pět let je podle praktických lékařů i resortu zdravotnictví žádoucí i proto, že se zvyšuje věk dožití a lidé jsou déle aktivní. Sníží se tím administrativní zátěž lékařů i seniorů.
Podobně je to například ve Velké Británii, kde začínají s pravidelnými kontrolami také v sedmdesáti a opakují je co tři roky.
„Podmínkou je, že ministerstvo zdravotnictví vybuduje registr, ze kterého nám bude informaci o zdravotní způsobilosti seniora zasílat do registru řidičů. Tam si to například policie může přímo na silnici dálkovým přístupem zkontrolovat,“ řekl loni k plánované změně mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
I s tím aktuálně schválený zákon o elektronizaci zdravotnictví počítá.
Doklad o zdravotní způsobilosti od lékaře tak už nebudou muset vozit řidiči vytištěný s sebou. Změny pomohou i při kontrolách lidí vedených v základním registru obyvatel, což jsou i cizinci s trvalým či dlouhodobým pobytem nebo s uděleným azylem.
Součástí komplexních vyšetření řidičů-seniorů, při kterých se zkoumá mimo jiné orientační vyšetření sluchu nebo zrakové ostrosti, je i takzvaný minitest kognitivních funkcí, který pomáhá včas odhalit začínající demenci či alzheimera.
Novela především posouvá elektronizaci celého zdravotnictví. Umožní vydávání elektronických žádanek na vyšetření nebo rozšíření funkcí pro pacienta v národní zdravotnické aplikaci zvané eZKarta.