Hlavní obsah

Zdravotní podmínky pro řidiče se mají zmírnit

Lidé s mírnějším hendikepem, například s lehkou poruchou autistického spektra, dnes za volant nemohou. Stejně jako třeba osoby s vadou sluchu. Teď jim ale svítá naděje, že od Nového roku budou smět auto řídit. Se zmírněním pravidel u některých diagnóz počítá chystaná vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Foto: Profimedia.cz

Podmínky zdravotní způsobilosti pro vydání či odebírání řidičáku se mají od Nového roku změnit.

Článek

„V kapitole týkající se nemocí, vad nebo stavů sluchu dojde k úpravě v posuzování kritérií pro řidiče, kdy na základě medicínského vývoje došlo ke zmírnění požadavků pro získání řidičského oprávnění,“ potvrdil Novinkám mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Zatímco původní znění vyhlášky vyžaduje, aby řidič rozuměl hovorové řeči aspoň do vzdálenosti pěti metrů i s pomocí zdravotního prostředku, nově je požadováno již jen „vnímat zvuky“ stanovené intenzity.

Samořízená auta? Nejdřív opravte silnice, říká expert

Ekonomika

V oblasti duševních nemocí v návaznosti na medicínský vývoj a změny náhledu došlo k úpravě kritérií pro získání řidičského oprávnění u osob se zmíněnou poruchou spektra –Aspergerovým syndromem. Ze známých osobností jím trpí třeba švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Zatímco nyní v Česku tato diagnóza držení řidičáku automaticky vylučuje, nově to má záležet na závěrech odborného vyšetření.

V případě onemocnění způsobeného škodlivým užíváním psychoaktivních látek včetně alkoholu je v plánu rozšíření kompetencí lékaře. Ten bude po uplynutí tří měsíců, což je navržená minimální délka abstinence, dál individuálně určovat délku bezpečného abstinenčního období.

Zodpovídá lékař

Zavedení změn v legislativě Česku ukládají i již platné směrnice EU, které se snaží odstranit diskriminaci zdravotně poškozených. Detaily se ale ještě mohou změnit. Stále zbývá vypořádat připomínky, kterých se sešlo nemálo.

Zatímco nyní v Česku tato diagnóza držení řidičáku automaticky vylučuje, nově to má záležet na závěrech odborného vyšetření.

„Vše, co se týká nemocí a zdravotního stavu, je v kompetenci ministerstva zdravotnictví. Za to, jestli někoho uzná zdravotně způsobilým k řízení vozidel, zodpovídá praktický lékař. Stejně tak lékař určuje, zda je ten daný člověk nezpůsobilý, anebo způsobilý s podmínkou,“ uvedla mluvčí resortu dopravy Alena Mühl.

Podle informací Novinek ministerstvo dopravy obecně se změnami souhlasí, k diskusi je ale například zmíněná délka abstinenčního období u alkoholu a drog.

Doktoři vydávají posudek o zdravotní způsobilosti u první žádosti o řidičský průkaz a pak u seniorů starších 65 let při pravidelných prohlídkách. Mají povinnost nahlásit úřadům změnu zdravotního stavu pacienta, pokud jeho schopnosti řídit auto omezuje.

S přezutím auta nečekejte na první sníh

Ekonomika

Výběr článků

Načítám