Článek
„Z denní praxe víme, že zejména v bytových domech, ale i v novostavbách bydlí mnoho lidí, kteří nejsou našimi občany. Město na ně nedostává příslušnou část daní. Tito občané neplatí poplatky za likvidaci domovních odpadů ani třeba poplatky za psa,“ vysvětluje starosta Bohumír Nikl (SNK).
Město sice vybírá poplatek za komunální odpad i od vlastníků nemovitostí, kde nejsou přihlášeny fyzické osoby, ale ten se platí za nemovitost a ne za hlavu. „Bydlí tam třeba čtyři lidé, poplatek vybíráme jeden,“ poukazuje starosta. Místní poplatek za likvidaci odpadů jinak platí každá fyzická osoba přihlášená v obci.
Finanční bonus funguje
Ždírečtí radní zkusili v minulosti akci s bonusem už asi čtyřikrát. „Opravdu to funguje, bohužel,“ glosuje starosta. Naráží na to, že obyvatelé města by sami měli chtít řádně oznámit změnu bydliště. „Jsou lidé, kteří se během roku normálně přihlásí,“ odmítá zároveň, že by všichni čekali na finanční motivaci.
Podmínkou vyplacení bonusu je i to, že se žadatel přihlásí k trvalému pobytu ve Ždírci v roce 2024 poprvé. „Od 17. října se přihlásilo už asi deset lidí, v některých letech to byly i čtyři desítky,“ připomíná Nikl. Termín pro změnu vyprší 19. prosince. „Máme tuto akci třetí rok po sobě, pak si dáme několik let pauzu,“ nastínil starosta.
Inspirace Jihlavou
Loni se stejným nápadem přišel i nedaleký městys Vojnův Městec, který cílil hlavně na nepřihlášené celoroční chalupáře. Letos tuto výzvu ani přes její úspěšnost neopakují.
Jak současný ždírecký starosta připomíná, jeho předchůdce se zhlédl v Jihlavě, která se v roce 2005 snažila přilákat na tři tisícovky stovky lidí, aby se dostala nad hranici 50 tisíc obyvatel, což tehdy bylo mnohem výhodnější daňové pásmo. Krajskému městu pak do rozpočtu přiteklo přes 25 milionů korun navíc.