Článek
Protestní pochod s následnou demonstrací v parku Čs. letců iniciovala organizace Limity jsme my. Přidali se i lidé z řady míst Moravskoslezského kraje i další spolky.
„Mít kde bydlet a čím topit, to je základ, a ne luxus. Zatímco my řešíme, z čeho každý měsíc zaplatíme účet, tak zisky velkých společností jen rostou,“ vysvětlovala za organizátory důvod protestu Kristina Hamplová.
Okamžité a funkční řešení energetické krize je podle ní hlavní požadavek nejen jejich akce, ale i Klimakempu, což je tábor za klimatickou spravedlnost, který se od pondělka koná v nedalekém Děhylově na Opavsku.
„Krize spoustu lidí přivádí do situace, že nemají čím zaplatit za energie. A spekulanti nahoře si mastí kapsy,“ zlobila se Hamplová.
„Chtějí nás sedřít z kůže“
Také další účastníci pochodu a demonstrace popisovali, že přišli kvůli energetické chudobě a problémům s dostupným bydlením.
„Taková společnost Heimstaden, která v Česku vlastní kolem 43 tisíc bytů a většinu právě tady na Ostravsku a Karvinsku, se ke svým nájemníkům chová velmi drsně. Však se lidí zeptejte. Po mně chtějí za odkup finského domku 1,5 milionu korun, a přitom jsem ho celý na své náklady opravila,“ stěžovala si jedna z účastnic protestu, která si ale nepřála zveřejnit jméno.
„Chtějí nás sedřít z kůže. Já už jsem opravdu na konci svých sil,“ dodala žena.
Také proti firmám jako Heimstaden a Asental byla protestní akce zaměřena. Mluvčí na demonstraci nemohli přijít na jméno „uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi“, který si podle nich v privatizaci přivlastnil tisíce bytů, které byly původně slíbeny horníkům.
„Bakala vydělal na klimatické krizi, na privatizaci a teď se chystá vydělat i na transformaci Moravskoslezského kraje přes svou firmu Asental,“ líčila Hamplová.
„Vlastní totiž pozemky, které tento kraj hodlá koupit za nehorázné ceny. Třeba proto, aby se u karvinského šikmého kostela postavil obří skleník s exotickými květinami. Místní lidé z toho zase nebudou mít nic,“ dodala.
„Asi porušíme zákon“
Klimakempy, tábory za klimatickou spravedlnost, pořádá organizace Limity jsme my od roku 2017. Akce se v minulosti konala na severu Čech a její součástí bývaly i projevy občanské neposlušnosti v uhelných dolech nebo elektrárnách.
Akce občanské neposlušnosti je naplánovaná i letos, a to na sobotní dopoledne. „Bližší informace k akci nemohu podat. Je ale pravděpodobné, že někteří z nás poruší zákon,“ shrnula Hamplová.