Článek
Se spotřební daní dle množství alkoholu souhlasí podle průzkumu 62,5 procenta dotázaných. Opačný názor zastává pětina respondentů a zbývajících 17,5 procenta zvolilo odpověď nevím.
Podporu vinařů by si lidé nejčastěji představovali formou dotací na vyrobené víno či plochu vinohradu (39,6 procenta), zatímco ponechání nulové spotřební daně by preferovalo 30,8 procenta lidí. Čtvrtina dotázaných (25,5 procenta) má za to, že vinaři žádnou speciální podporu nepotřebují.
Proti zavedení spotřební daně jsou pochopitelně vinaři a ani premiér Petr Fiala (ODS) se podle posledních vyjádření ke zdanění tzv. tichého vína nekloní, přičemž argumentuje situací v sousedních zemích i tím, že by daňový výnos nebyl pro rozpočet nijak zásadní.
Alkohol je zabiják číslo 1. Přísnější regulace je nutná, říkají odborníci
Na problémy plynoucí z vysoké spotřeby alkoholu v tuzemsku naopak dlouhodobě poukazují ekonomové, lékaři a adiktologové, podle nichž je zdanění alkoholu v ČR všeobecně nízké.
Z průzkumu dále vyplynulo, že veřejnost nemá příliš přesné povědomí o tom, že většina vína (70 procent), které se v tuzemsku spotřebuje, nepochází od místních vinařů, ale je z dovozu. Správně poměr odhadla zhruba desetina dotázaných, zatímco třetina odhadovala, že tuzemská produkce se na spotřebě podílí zhruba 50 procenty.
Průzkumu se zúčastnilo 1050 respondentů.