Článek
„V zásadě to bylo poslední možné řešení. Kdyby člověk s takto pošramoceným renomé nastoupil do vlády na post po Heleně Langšádlové, která fungovala dobře, jen to neuměla prodat, v tom resortu by se s ním nikdo ani nebavil,“ řekl Novinkám politolog Ladislav Mrklas.
Podle něj je teď strana ve velmi těžké, ba téměř neřešitelné situaci, do které se dostala čistě jen vlastní vinou. Nevyloučil dokonce, že by se Langšádlová na svou pozici ve vládě mohla vrátit.
Dávalo by to smysl, kdyby přišlo místo Heleny Langšádlové nějaké opravdu eso, jehož jméno by zazvonilo. Někdo, kdo by bouchl do stolu, představil tři body a tři miliardy
„Je to jedna z možností, byť by to bylo přiznání obrovského přešlapu. Ale bylo by to lepší než začít teď sáhodlouze hledat nového nástupce. Je třeba si uvědomit, že je to jen na rok a kousek, takže atraktivita tohoto křesla klesá,“ domnívá se.
Tuleja se vzdal nominace
O tom, že si strana sama sobě škodí, hovořil i politolog Jan Kubáček. „Je to zbytečná vlastní branka do sítě TOP 09, jež provedla personální rošádu, kterou nepožadoval nikdo, ani veřejnost, protože o žádném problému nebyla zpravena. Tady se potvrzuje, že když chcete vyměňovat vlastní lidi bez ztráty preferencí, musíte představit nového ministra okamžitě a mít ho dobře prověřeného,“ řekl.
Očekává, že nezvládnuté manévry menší dopad na už tak chabé preference TOP 09 mít budou, což je pravý opak toho, co si podle politologů strana od výměny ministryně slibovala.
Zbytečný prohřešek
„U jiných stran by se nad tím možná mávlo rukou, ale TOP 09 oslovuje dominantně lidi, kteří se politice věnují. U ní je to zbytečný prohřešek, zbytečné upozornění na vlastní průšvih. Na TOP 09 teď bude, aby provedla výměnu velmi rychle v součinnosti s premiérem a ideálně v řádu dnů. Měla by převést pozornost na priority, protože leckdo si teď řekne, že se práce v resortu zadrhává, a to jen proto, že někdo ve vedení měl problém s Helenou Langšádlovou,“ popsal.
Podle něj bude nyní strana hledat nového ministra zejména v řadách svého politického klubu.
Kalousek k preferencím: Přijít o voliče, když jsem pořádně neudělal nic, to bolí
Langšádlová neškodila
Nad počínám špiček TOP 09 kroutil hlavou i Mrklas. „Dávalo by to smysl, kdyby přišlo místo Heleny Langšádlové nějaké opravdu eso, jehož jméno by zazvonilo. Někdo, kdo by bouchl do stolu, představil tři body a tři miliardy, protože je z byznysu, mezinárodního prostředí, u něhož by od počátku bylo jasné, že je to osoba úplně jinak mediálně schopná a tak dále,“ vykreslil.
„Ale teď se strana dostala do tragikomické fáze, což je to nejhorší, co se mohlo stát,“ dodal Mrklas.
Podle něj Langšádlová nijak obraz TOP 09 svým působením nepoškozovala. Přestože nebyla viditelná, ostatní představitelé TOP 09 podle něj na tom nejsou o moc lépe. „Ničím zásadním nevyčnívala a většinu lidí ani nepobuřovala. Oproti tomu, co se děje teď, by bývalo lepší, kdyby tam zůstala,“ vyhodnotil.
Domnívá se, že se strana posouvá na pokraj zániku, protože z ní podle něj zaznívají jen floskule a voliči už ani neví, co prosazuje. Dalo se také čekat, že se do situace premiér Petr Fiala (ODS) nakonec vloží. „Pro něj by to byl reputační problém, kdyby tam měl mít ministra, který má škraloup takového typu, že ho ta komunita moc nebere. Navíc je Petr Fiala bývalý rektor a dobře ví, jaký je problém s těmi predátorskými časopisy,“ dodal Mrklas.
Nový ministr pro vědu není žádná hvězda, má šrámy v predátorských časopisech, tvrdí experti
„Úspěšný rektor“
Přitom například jeden z budoucích hlavních partnerů ministra pro vědu s nominací Tuleji zásadní problém neměl. Člen vládní Rady pro vědu, výzkum a inovace (RVVI) Ladislav Krištoufek, ekonom a prorektor pro vědu Univerzity Karlovy by škraloupy z Tulejovy vědecké činnosti za obtíž ve spolupráci nepovažoval.
„Z mého pohledu je tam hlavní problém, možná už tradičně, komunikace kolem celé situace. Příprava této pozice, promyšlenost náhrady exministryně Langšádlové nebyla provedena úplně poctivě a ta komunikace kolem toho pak byla nešťastná,“ řekl Novinkám.
Za nešťastné považuje už samotné odvolání Langšádlové, jejíhož působení si cenil.
Podle něj jsou pro pozici ministra pro vědu, který zároveň RVVI předsedá, zásadní manažerské schopnosti, které Tuleja má.
„Má za sebou velmi úspěšná období v roli rektora Slezské univerzity Opava, kde ta pozice jednoduchá nebyla. A to je to, co by měl přinést do toho systému. Pokud vím, tak v České konferenci rektorů byl během svého působení vnímán pozitivně a jeho slovo bylo respektováno. A to je důležité,“ uvedl.
Podle něj sice svou roli hraje i vědecká historie ministra pro vědu a výzkum, ale není nejpodstatnější. „Predátorské publikace problematické jsou, dalo se na to reagovat výrazně lépe. Stejně tak se dalo mnohem lépe hovořit o kvalitách, jaké docent Tuleja má, a proč byl vybrán na tento post. Já s ním určitě problém mít nebudu,“ dodal.