Článek
Lipavský v minulých dnech zpochybnil přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což je jeden z dlouhodobých cílů prezidenta.
Nadto se vyslovil pro přehodnocení vztahů s Ruskem a Čínou a zpochybnil i vyslání dvou již schválených velvyslanců – stávajícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) do Finska a zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na Ukrajinu.
Kandidát na šéfa zahraničí Lipavský: Vojtěch velvyslancem být nemá
Ačkoliv jsou u kandidátů na ministerské posty zjišťovány především kompetence a priority, Lipavský tímto „provokativním popíchnutím prezidenta” může počítat s reakcí. „Svými výroky tomu šel velmi vstříc,” míní politolog.
Kubáček připomněl, že diplomatický jazyk je velmi specifický a jakákoliv „slovní pyrotechnika” je v tomto případě na škodu.
Naopak v případě šéfa Pirátů Ivana Bartoše, který by mohl být ve Fialově kabinetu ministrem pro místní rozvoj a digitalizaci, politolog problém neočekává.
Nová vláda se rýsuje, o některých ministrech je už jasno
Možným výhradám ze strany hlavy státu by mohli čelit i případní kandidáti na ministry z řad senátorů, neboť horní komora je vůči Hradu dlouhodobě kritická.
Obecně lze říci, že všichni nominovaní jsou a budou podrobeni bedlivému zkoumání a posuzovány mohou být vedle vizí a priorit i dřívější činy a výroky.