Článek
Zatímco okolní země včetně Německa, Polska nebo Slovenska vysílají na Ukrajinu své prezidenty, za Českou republiku na inauguraci míří „pouze“ šéf diplomacie. Účast v Kyjevě je mezi diplomaty vnímaná velmi symbolicky, a právě na to místopředseda TOP 09 poukazuje.
„To, že za Českou republiku bude přítomen pouze ministr zahraničí a ne předseda vlády či hlava státu, má bohužel také velký symbolický význam. Ve vztahu k ruskému imperialismu závidím Polákům jejich vládu,“ napsal Kalousek na svém facebookovém profilu.
Právě Polská vláda v souvislosti s krizí na Ukrajině vyjadřovala Kyjevu velkou podporu a zaujímala vůči Rusku jeden z nejtvrdších postojů v rámci Evropské unie.
Z členských států Evropské unie do Kyjeva posílá své šéfy diplomacie kromě Česka už jen Francie, Dánsko a Lucembursko. Za Spojené státy přijede viceprezident Joseph Biden a za unii prezident Herman Van Rompuy.
Prezidentův nabitý program
Bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra je v kritice ještě ostřejší. „Je to hanebné, pan premiér by měl zvednout zadek a jet na Ukrajinu. Vždyť se tam bojuje i tak trochu za nás,“ řekl Vondra Lidovým novinám.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje účast šéfa české diplomacie za „postačující a důstojné zastoupení.“ Prezident Miloš Zeman na slavnostní akt nepojede kvůli nabitému pracovnímu programu. Zeman se už s Porošenkem setkal při oslavách 25. výročí pádu komunismu v Polsku, kde ho pozval na návštěvu do Prahy. [celá zpráva]
Očekává se, že Porošenko po své inauguraci zveřejní detaily svého mírového plánu, který má vyřešit krizi na východě Ukrajiny. S ruským protějškem Vladimirem Putinem na oslavách 70. výročí vylodění spojenců v Normandii dohodl, že jednání obou zemí začnou v neděli. [celá zpráva]
Bývalý ministr a ukrajinský podnikatel Petro Porošenko vyhrál na konci května prezidentské volby. Získal v nich skoro 55 procent hlasů. Západ očekává, že jeho zvolení pomůže napjatou vnitropolitickou situaci v zemi uklidnit.