Článek
„Policisté prověřují všechny okolnosti, které s případem souvisí,“ citovala ČTK policejní mluvčí Miroslavu Glogovskou.
AOPK ČR popsala incident tak, že se jedno z pěti zvířat, údajně vlk, mělo při spatření psa oddělit od smečky a na psa zaútočit. Od toho ho neodradil ani majitel zvířete, který se v podřepu s klackem v ruce pokoušel útočící šelmu zahnat. Ta jej měla zasáhnout zuby na ruce, což si vyžádalo ošetření.
Agentura podobně jako policie zjišťuje detaily případu a uklidňuje veřejnost. „Není třeba panikařit, každopádně to je situace, kterou nebereme na lehkou váhu, v oblasti zintenzivníme monitoring a pokusíme se zjistit podrobnosti,“ uvedla na webu s tím, že i ve volné přírodě by lidé měli mít psy na vodítku, a připomněla, že vlci i divoká prasata mohou vnímat psy jako vetřelce a mohou na ně zaútočit.
„Případů napadení či zabití psa prasetem se objevuje každoročně řada,“ připomněla agentura.
Napadl mě vlk, řekl lékařům při ošetření zraněné ruky lesník @LesyCR_ M. Holan. Nejdřív na jeho jezevčíka a pak i na něj mělo zaútočit 5 vlků u lesa u Hory Sv. Šebestiána na Chomutovsku. Experti @HnutiDUHA jeho verzi zpochybnili. V ČR je asi 25 vlčích teritorií, cca do 200 vlků. pic.twitter.com/GzOsQKNLzm
— Vlastimil Weiner (@VlastimilWeiner) March 14, 2023
Pokud by se potvrdilo, že vlk skutečně zaútočil i na člověka, respektive se potvrdilo, že ztratil respekt z lidí, musel by být z vlčí populace odstraněn.
Podle deníku MfD ochránci zvířat událost zpochybňují, protože smečku znají a nikdy nikoho prý nenapadla.
Vlci se do tuzemské krajiny vrátili teprve nedávno. Odborníci monitorují jejich teritoria i rozrůstání populace, které s nelibostí nesou někteří myslivci a farmáři, kterým vlci útočí na stáda. Odstřel šelem, které přirozeně regulují stavy divoké zvěře, zapovídá zákon.